Klempíři nasadili na vrchol věže Jakobínka hradu Rožmberk nad Vltavou na Českokrumlovsku ozdobnou plechovou makovici. Jsou v ní i dvě krabičky s poselstvím budoucím generacím. Jihočeští památkáři tak zakončili opravu střechy, která je i s makovicí vysoká 11 metrů. Středověkou věž vysokou 40 metrů zpřístupní památkáři na začátku sezony v roce 2020. Informovaly o tom rožmberská kastelánka Andrea Čekanová a mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová.
Památkáři letos zakončí experimentální obnovu věže. Opravovali ji s replikou středověkého jeřábu vyrobeného podle skic Leonarda da Vinciho. Náklady byly od roku 2013 téměř 12 milionů korun.
Kopuli, která je ze zinku a titanu, dnes klempíři nasazovali na věž v mlze. Ozdobná špička je dlouhá 120 centimetrů. Vzkaz pro budoucí generace dala kastelánka nejdřív do krabičky od léků, která se do špičky nevešla, tak pak použila dvě krabičky, od párátek a vitaminů. Jsou v nich pamětní mince hradu, jedna koruna česká či informace o rekonstrukci.
"Stavební technik David Říha sepsal velice výstižně historii stavby, zmínil i nepříjemnosti, se kterými jsme se potýkali. Kromě toho je tam vstupenka na hrad, má symbolický čas 11.59 - za minutu dvanáct se začalo i s opravou věže, aby nespadla," řekla Čekanová. Ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec uvedl, že v krabičkách je i flash disk s daty o obnově věže, jež byla na seznamu nejohroženějších kulturních památek.
Klempíř Jan Peňák řekl, že plechová makovice nezrezne, získá šedou patinu. K věži ji s kolegou přichytil asi 20 šrouby. Středověkou podobu Jakobínky památkáři neznají, inspirovali se obnovou po požáru v roce 1522. Střechu kryje 300 metrů čtverečních šindelů z modřínového dřeva, je vysoká 11 metrů. Teď dělníci demontují lešení a postaví dřevěný vyhlídkový ochoz ve výšce 28 metrů.
Kastelánka řekla, že věž je samostatným turistickým cílem. "Ne všichni návštěvníci jsou příznivci historie, ale věž jako rozhledna skýtá ještě úplně jiný rozměr nabídky hradu," řekla Čekanová.
Jeřáb, s nímž památkáři věž opravovali, vážil 3,8 tuny, byl 14 metrů dlouhý, sedm metrů vysoký a poháněli ho lidé. Byl na vrcholu věže, od podzimu 2017 do letošního srpna přepravil 25 tun stavebního materiálu.
Hrad Rožmberk z poloviny 13. století patří mezi nejstarší hrady Vítkovců, předchůdců Rožmberků. Jde o komplex původně dvou hradů. Věž památkáři převzali v dezolátním stavu v roce 2012 od České pošty. Čekanová řekla, že jedním z problémů byl i převod do majetku památkářů a zápis do katastru, protože věž formálně, dle dokumentů, neexistovala.