Nejistý školní rok
Pandemie zajistila bezprecedentní skok v používání informačních technologií
07.09.2020 14:30
Efektivita využívání informačních technologií bude klíčovým bodem nového školního roku. Jarní pandemie onemocnění covid-19 a s ní spojené uzavření škol prakticky ze dne na den přesunula výuku do on-line prostředí a nyní bude záležet na samotných učitelích, jak dokážou přenést zkušenosti z krize do klasické výuky.
"Pedagogové během těch tří měsíců nabyli obrovské množství digitální gramotnosti," říká Petra Vaňková, která vyučuje na ZŠ Lupáčova v Praze, přednáší na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a je členkou Národního kabinetu Informatika a ICT.
Právě rozvoj sítě metodických kabinetů hraje v době koronavirové krize zásadní roli. Po vzniku Národních a Krajských kabinetů v projektu SYPO (Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů) dochází pomocí tzv. síťování k oslovování učitelů jednotlivých oblastí a k jejich postupnému zapojování do Oblastních kabinetů. Ty nabízejí už konkrétní podporu školám, případně jednotlivcům.
"V období zavřených škol učitelé navíc ocenili to, že se mohli on-line setkávat s kolegy, kteří učí stejné předměty. Vyměňovali si zkušenosti, tipy na aplikace, sdíleli materiály. Zkrátka přesně ukázali v praxi, jak by měla myšlenka kolegiální sounáležitosti fungovat," vysvětluje Irena Vajen, odborný krajský metodik SYPO v Jihomoravském kraji a vyučující na SŠ informatiky, poštovnictví a finančnictví v Brně.
Další formou podpory ze strany projektu SYPO jsou speciální vzdělávací webináře, jež začal Národní pedagogický institut vysílat 17. března, tedy necelý týden po zavření škol. Webináře se vysílaly každý všední den a seznamovaly učitele a ředitele s možnostmi výuky a komunikace on-line. "Webináře SYPO mají od spuštění přes 161 000 zhlédnutí a uživatelé u nich strávili více než 22 000 hodin," říká Jiří Nekola, hlavní manažer projektu SYPO, a dodává: "Na výběru témat se podíleli učitelé, proto se zabývali tématy, která sami skutečně řešili."
K novému školnímu roku vydalo manuál k provozu škol Ministerstvo školství a spolu s Českou školní inspekcí také doporučení pro organizaci vzdělávání.
Projekt SYPO
Více než 50 webinářů k on-line výuce, desítky vzdělávacích akcí pro učitele i ředitele,
bezplatná podpora krajských ICT metodiků i on-line poradna k ICT, pomoc pro školy
se začínajícími učiteli nebo blog s příspěvky učitelů s příklady konkrétní praxe v
českých školách - to vše je součástí profesní podpory poskytované projektem SYPO.
Projekt SYPO je realizován Národním pedagogickým institutem České republiky a je spolufinancován Evropskou unií.