Pardubický zámek připomene Pernštejny a jejich význam

Relax
14. 1. 2020 15:10
Pardubický zámek.
Pardubický zámek.

Východočeské muzeum a Pardubický kraj chtějí příští rok připomenout šlechtický rod Pernštejnů a jeho spojení s Pardubicemi. Nejslavnější etapa města trvala pod jejich vládou necelých 70 let. V roce 2021 se na pardubickém zámku, který je nejviditelnějším otiskem této doby ve městě, sejdou dvě významné události, 500 let od smrti Viléma z Pernštejna a v rekonstruovaných prostorách zámku bude otevřena nová expozice s názvem Pernštejnská rezidence - nejstarší renesance v Čechách, uvedl v tiskové zprávě Petr Šilar z kanceláře hejtmana.

Na pardubickém zámku se z doby Pernštejnů dochovaly hlavně nádherné malby na zdech a stropech, důmyslná fortifikace a dubová truhla ve sklepě, která je tak velká, že ji nikdo nemohl vytáhnout.

Ve výtvarném ateliéru akademického malíře Petra Nikla vznikají portréty 11 představitelů rodu nejvýznamnějších pro Pardubický kraj. "Rádi bychom veřejnost přístupnou a srozumitelnou formou seznámili s jejich neobyčejnými osudy. Je mezi nimi i pět pernštejnských žen, z čehož je vidět, že i ženy hrály v tomto rodu velmi důležitou roli, a to nejen jako nositelky dalších dědiců. K tomu se bude vázat i připravovaná mezinárodní putovní výstava s názvem Pernštejnské ženy a Evropa. Ta naváže na náš projekt Od stříbrného českého tolaru ke světovému dolaru," uvedl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek.

Vliv Pernštejnů se projevil v Pardubickém kraji v řadě oblastí od stavitelské, umělecké po vojenskou, rybníkářskou nebo duchovní. Pardubický kraj proto chce zapojit do plánovaných aktivit i další subjekty. V přípravném týmu je již nyní třeba kastelán hradu Kunětická hora.

Zásadní význam pro město

Pro Pardubický kraj je původem moravský rod Pernštejnů zcela zásadní v období od roku 1490 na Pardubicku až do roku 1646 na Litomyšlsku. V té době se jeho představitelům otevřely možnosti na českém královském dvoře a na českých državách. Vilém z Pernštejna se stal nejvyšším hofmistrem Království českého a z pardubického zámku učinil nové diplomatické a hospodářské centrum rodu. Později dostal díky Vratislavu z Pernštejna svou krásnou podobu zámek Litomyšl, ale vzmohla se také řada měst, hradů a zámků včetně Kunětické hory.

Goticko-renesanční zámek v Pardubicích vybudoval rod pánů z Pernštejna na místě původní tvrze. V roce 1560 prodali Pernštejnové Pardubice králi. Zámek je známý je jako reprezentativní renesanční sídlo vybudované v kulisách gotického hradu a opevnění. Hlavní společenský sál byl ve své době druhý největší v Čechách po Vladislavském sále. Navrhl ho architekt Aostalli de Sala v 70. letech 16. století. V roce 1920 zámek koupil Musejní spolek s přispěním města a dalších příznivců historie. Nyní památka patří Pardubickému kraji. V roce 2017 byl zámek prohlášen národní kulturní památkou.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/marek_bartonicek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ