Pražský hrad představí výstavu připravenou ke stoletému výročí vzniku československé koruny. Pro návštěvníky bude přístupná od pátku 1. února v Císařské konírně. Ukáže vzácné předměty ze sbírek České národní banky, které v tak velkém rozsahu budou moci lidé vidět poprvé. Uvidí i návrhy bankovek od slavných umělců nebo druhou největší zlatou minci na světě.
Výstava vznikala ve spolupráci s ČNB. Ta u příležitosti 100. výročí měnové odluky od Rakousko-Uherska vydala ve středu další trojici dvacetikorunových mincí s významnými osobnostmi československé měny. Na mince s portréty prvního ministra financí Aloise Rašína, jeho pozdějšího nástupce Karla Engliše a prvního guvernéra Národní banky Československé Viléma Pospíšila lidé stáli dlouhé fronty.
Centrální banka vydá pamětní bankovku v hodnotě 100 korun s portrétem Aloise Rašína a na Pražském hradě uspořádá galavečer, na kterém vystoupí prezident Miloš Zeman.
Výstava v Císařské konírně návštěvníky seznámí s vývojem československých a českých platidel, bankovek, státovek a oběžných mincí. Vystavena budou platidla i nejvýznamnější realizované a nerealizované výtvarné návrhy od renomovaných umělců za posledních sto let. Diváci se dozvědí, že v případě vzniku řady bankovek, státovek a mincí se nezřídka jednalo o proces, který byl ovlivněn překotnými politickými změnami.
Návštěvníci shlédnou mimo jiné návrhy Alfonse Muchy z let 1918 a 1919 a budou je moci porovnat s jeho tvorbou ve druhé polovině 20. let minulého století. Také se seznámí s dílem dalších osobností české a slovenské grafiky, jako byli Max Švabinský, Cyril Bouda, Karel Svolinský, Albín Brunovský nebo Oldřich Kulhánek.