S obnovou pastviny u Benátek pomohla těžká vojenská technika

Relax
20. 3. 2018 11:05
Po rezervaci jezdil obrněný transportér.
Po rezervaci jezdil obrněný transportér.

S obnovou pastviny v bývalém vojenském prostoru u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku pomohla těžká vojenská technika. Po rezervaci, v níž se pasou zubři a divocí koně, jezdil kolový obrněný transportér, sdělil ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Tato část vojenského prostoru čtvrt století zarůstala náletovými křovinami, především hlohy a šípky. Divocí koně a zubři tu od roku 2015 potlačují jejich další šíření a vytvářejí prostor pro vzácné stepní druhy kvetoucích bylin, které tu původně rostly. "Těžká technika pomůže tento proces urychlit, protože přirozenou cestou by trval déle," uvedl Dostál.

Ve vyježděných kolejích vznikají vzácné kaluže, na povrch se dostávají semena uložená v hlubších vrstvách půdy. "S vojenskými kluby i příznivci offroadů máme vynikající spolupráci, pomáhají nám při brigádách i dalších příležitostech. Proto chceme zachovat prostor pro pojezdy i v místech, kde se pasou zvířata. Pokud se pojezdy přítomnosti zvířat přizpůsobí, lze oba způsoby využití bývalého vojenského prostoru skloubit," míní Dostál. Vojenské kluby a spolky s ochránci přírody spolupracují také při odklízení odpadů či kontrole stavu ohrad.

Velcí kopytníci dělají přirozeným způsobem to, co se člověk snaží těžkou technikou uměle napodobit. Vyšlapané stezky vytvářejí plošky důležité například pro samotářské včely, ale také mnohé stepní rostliny, jež nejsou schopny vyklíčit a vyrůst v hustých trávnících. "Podobný význam mají i takzvaná prachová koupaliště, která zvířata aktivně vytvářejí rozrytím drnu kopyty a rohy, po několika týdnech či měsících je však opouštějí a vzniklé plošky zbavené travního drnu kolonizuje specifická vegetace," uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

Velcí kopytníci jsou podle něj schopni obnovovat i vysychavé tůně a utvářet prostředí pro vzácné korýše, listonohy a žábronožky. V péči o krajinu v bývalém vojenském prostoru nyní pomáhají i divoká prasata. Plocha, na níž odkrývají půdu, dosahuje několika hektarů. V nízkém porostu se jim ryje snáze než ve vysokých hustých trávnících.

Celá rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru má kolem 160 hektarů. Mezi Benátkami a Milovicemi žijí dvě stáda divokých koní, stádo zubrů a stádo zpětně šlechtěných praturů.

Autor: ČTK Foto: , PR/Česká krajina/Dalibor Dostál

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ