Nemáte zahradu, ale přesto byste si rádi vytvořili vlastní venkovní oázu, kam se za teplých letních večerů uchýlíte po celém dni k příjemnému odpočinku? Nebo naopak toužíte po místě, kde se budete moci každý den alespoň chvíli vyhřívat na sluníčku? Ať tak či onak, postačí vám k tomu balkon. Je potřeba ho jen vhodně zařídit. Odborníci vám poradí, co všechno k tomu budete potřebovat.
Dlažba a další podlahové krytiny
Začneme pěkně od podlahy. Pokud balkon zařizujete od píky, měli byste v první řadě dbát na vhodnou podlahovou krytinu. "Na balkon doporučuji položit mrazuvzdornou dlažbu dle normy EN mimořádně vysoké kvality. Jako alternativu k dlažbě můžete samozřejmě zvolit i dřevěná prkna, dřevěné dlaždice, umělý trávník či venkovní koberce, dekorační štěrk nebo kombinaci různých podlahových krytin. Do podlahové krytiny ze dřeva můžete navíc zcela snadno zabudovat světla," radí Richard Klička, odborník na stavební projekty z Hornbachu.
Ochrana proti slunci
Se správnou ochranou proti slunci na balkoně přečkáte i ta největší vedra. "Jednou z možností je koupě slunečníku - rychle a pohodlně se montuje a jednoduše ho můžete přemístit, kamkoliv se vám zlíbí. Další variantou je sluneční plachta, která se upevňuje na stěnu a balkonové zábradlí. Výhodou plachty je, že se dobře čistí a uskladňuje. Do třetice můžete zvolit markýzu, která se napevno připevňuje na stěnu. V každém případě lze vždy vybírat z velkého množství velikostí, tvarů, designů a barev," doporučuje David Benda, odborník z Hornbachu, který se specializuje na venkovní zařízení.
Pohledová ochrana
Pohledové potahy jsou skvělou, rychlou a levnou variantou pro zachování soukromí. Balkon ochráníte před pohledy zvědavců a můžete si v příjemném stínu dlouhé hodiny užívat čas jen pro sebe.
Balkonové rostliny
Díky rostlinám se váš balkon zazelená, pokvete všemi barvami a zavoní vám až do ložnice. Při výběru vhodných květin a druhů zeleniny byste měli zohlednit především velikost vašeho balkonu a délku slunečního svitu. "Pro pěstování jsou ideální jižně orientované balkony, kam svítí slunce nejvíce. Zahrádku si zde můžete pěstovat ve vertikálních záhonech vyrobených z palet či bedýnek Buildify nebo v závěsných samozavlažovacích truhlících umístěných přímo na zábradlí," popisuje David Benda.
Nábytek a dekorace
Balkonový nábytek je k dispozici v mnoha variantách. Cenově nejvýhodnějším materiálem je zpravidla plast, jeho nevýhodou je ale nižší kvalita. Vyplatí se investovat do nábytku z moderních plastových kombinací a umělohmotného pletiva. Tento nábytek je totiž extrémně odolný proti vlivům počasí. Mezi takové materiály patří zahradní nábytek z polyratanu. Mezi tradiční materiály patří i dřevo a kov, zejména železo, ocel a hliník. "Klasikou je skládací balkonový nábytek, který se inspiruje především lehkými bistro židlemi. Trendem u balkonového nábytku je jeho stále výraznější bytový vzhled - tedy balkonový nábytek, který může stát také v bytě. Nábytek, který může stát venku po celý rok, je nábytek z teakového dřeva. Samozřejmě je nutné se o materiál dobře starat," uvádí Tadeáš Tenkl, odborník na trendy v bydlení z projektových marketů Hornbach.
Osvětlení
Plánujete na balkoně trávit teplé letní večery? Pro dotvoření dokonalé atmosféry nezapomeňte na osvětlení. "Řešením může být světelný řetěz, který snadno omotáte kolem zábradlí balkonu. Kromě zdroje příjemného teplého světla se stane i originální dekorací," popisuje Zlatko Slebodník, specialista na osvětlení z Hornbachu.
Letní grilování
Ani na balkoně si nemusíte nechat ujít letní grilovačky. Stačí sáhnout po elektrickém grilu, který neznečišťuje okolí kouřem, a neobtěžuje tak vaše sousedy. Uvítají ho i návštěvy - snadno na něm připravíte rychlé a originální pohoštění. "Jednou z výhod elektrického grilu je, že má krátkou dobu zahřátí a snadno se udržuje. Gril je navíc možné používat opravdu kdekoliv," uzavírá David Benda.