Slévač ze Šenova má práce po celém světě. Nástupce mu chybí

Relax
17. 2. 2018 17:12
Slévač Jiří Siedek ukazuje hotové ukázky svého řemesla.
Slévač Jiří Siedek ukazuje hotové ukázky svého řemesla.

Obor slévač si vybral Jiří Siedek z Kamenického Šenova na Českolipsku po základní škole a zůstal mu věrný dodnes. Po 45 letech praxe má na svém kontě lustry, svícny, kliky, zvonky, které zdobí paláce současné i zámky historické. Zakázek má dost i od filmařů. Přesto se o své řemeslo obává, v nynějším školním roce se obor neotevřel, o náročnou i nebezpečnou práci u pece zájem není.

Malou dílnu si zařídil po svém, stavěl si pec, zhotovoval nářadí. "Vyučil jsem se v Roudnici nad Labem, kam se sjížděli učni z celého severu Čech, teď už tam nestuduje nikdo, mám obavu, že řemeslo s mojí generací skončí," řekl Siedek, který si vyučil jednoho pomocníka.

Kromě znalostí všech postupů, materiálů a nástrojů nesmí slévači chybět zručnost. Vytvoření jemných detailů a dekorací je skutečné umění. Vše se dělá ručně, výjimkou jsou 3D modely, které vznikají v grafickém programu na počítači a tvoří se na 3D tiskárně. Formu už dělá člověk. "Základem je model, který se naformuje do pískové formy, pak se v peci roztaví daný materiál a forma vylije," popsal stručně postup Siedek. Pracuje převážně s hliníkem, mosazí a bronzem. Následuje broušení, lakování či další úprava.

Jiří Siedek během práce.

Svítidla, svícny, zámky, kličky, zvonky či ozdoby dodává Siedek převážně na památkové objekty. Mezi zákazníky byli správci zámku Moritzburg v Německu i Národní památkový ústav. "Někdy si klient objedná vybavení celého interiéru, dodával jsem osvětlení do prezidentských paláců, kde jsem musel zaručit, že vše je originální a nic podobného už nikdy nevznikne," uvedl Siedek. Z Čech mířily jeho práce do Ruska, Anglie, Tuniska nebo Alžírska.

Práce slévače z Kamenického Šenova jsou k vidění na zámku v Lánech, v budově Senátu, ve vinohradském divadle. "Na to jsem obzvlášť pyšný, stará svítidla jsme tam repasovali a dělali nová," poznamenal. Nyní pracuje na zakázce pro Státní operu Praha a jeden pivovar, který si přál mít nové logo na pípách.

Ukázka hotového a vyleštěného kalamáře.

Originální kousky i repliky starých lustrů vznikaly v dílně v Šenově třeba pro film Liga výjimečných, Iluzionista nebo seriálech o Valdštejnovi či Edith Piaf. Výroba je časově náročná, jeden malý svícen je hotový zhruba za pět hodin. Slévač přitom musí umět při práci s ohněm i improvizovat a být připraven na nebezpečí číhající v peci. "Kolikrát už jsem si propálil kalhoty, ale člověk je odolný a po těch letech už to ani nebolí," řekl Siedek, který si své práce podobně jako jiní umělci podepisuje. Své příjmení má na raznici nebo jej přímo na výrobek odlévá.

Autor: ČTK

Další čtení

Soutěž o vstupenky na výstavu Back in Time

Relax
28. 4. 2025

Radan Gocal: Auto můžeme vyměnit, ale tělo ne

Relax
27. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Zdeněk Troška: Co si myslí kritici, je mi zcela u…

Relax
25. 4. 2025
4/2025 INTERVIEW

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ