Smuteční věnce se vyrábějí především z přebytečných větví

Relax
26. 10. 2017 15:13
Připomínka památky zesnulých na hřbitově v Blansku na jižní Moravě.
Připomínka památky zesnulých na hřbitově v Blansku na jižní Moravě.

Výrobci smutečních věnců v Pardubickém kraji před svátkem Památky zesnulých využívají větve z okrasných dřevin ze zahrad, jichž se chtějí jejich majitelé zbavit. Například Zahradnictví Blehovsko v Chrudimi takto před Dušičkami zpracuje v průměru dva až tři vzrostlé stromy.

"Lidé se na nás sami obracejí, když potřebují skácet túji nebo stříbrný smrk. My si za to vezmeme chvojí," uvedl majitel zahradnictví Petr Mikan. Podle něj je materiálu na výrobu věnců na Dušičky přebytek. "Mohli bychom jich dělat desetkrát víc, co je přerostlých stromů," uvedl Mikan.

Vzhled smuteční výzdoby se léty nemění. Zejména starší lidé, kteří na Dušičky zdobí hroby svých zesnulých blízkých, si modernizaci a změny nepřejí. O velké věnce, takzvané italáky, příliš zájem není, jsou drahé. Lidé si většinou kupují skromnější a menší výzdobu.

Podobně mluví i prodavačka z Květinového servisu u pardubického krematoria. Firma věnce vyrábí z větví nebo stromků, které od majitelů zahrad vykupuje.

Z hospodářských lesů pochází jen malá část jehličnatých větví používaných na dušičkovou výzdobu. "Prodáváme takzvanou ozdobnou klest na výrobu věnců a vazeb jen jednomu místnímu výrobci a pohřební službě. Větve jsou z běžných stromů, smrku, jedle a borovice," uvedl jednatel Městských lesů Vysoké Mýto Bohumír Machata. Lidé, kteří si do lesa přijdou ulomit před Dušičkami několik větví, podle něj porosty příliš nepoškodí.

Městské lesy Chrudim někdy využívají zájem lidí o chvojí před Dušičkami k tomu, aby zabránily pozdějším krádežím vánočních stromků. "Zadáme jim, aby si ořezali větve na ozdobu, čímž vizuálně stromky znehodnotí. Vybíráme k tomu určité porosty, kde by krádeže hrozily," řekl ředitel společnosti Zdeněk Odvárka.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Stejskal Ivo

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ