Tajemné kovové ruce v Plzni budí diskuse i dohady

Relax
9. 1. 2018 12:35
Nikdo zatím neví, kdo ruce pod obrubník umístil.
Nikdo zatím neví, kdo ruce pod obrubník umístil.

Dvě tajemné kovové ruce, jakoby vylézající ze škvíry pod obrubníkem, se na konci minulého roku objevily u plzeňské katedrály svatého Bartoloměje. Oficiálně nikdo neví, kdo je tam dal, nebo zda mají nějaký hlubší význam. Budí zájem turistů i místních, líbí se zástupcům církve i například plzeňskému primátorovi. Populární se staly na přelomu roku, kdy se jejich fotografie začaly šířit po sociálních sítích.

Není to poprvé, co anonymní autoři tajně umístili do veřejného prostoru v Plzni nějaký objekt. Díky sociálním sítím se podobná vylepšení rychle šíří mezi lidi. Před dvěma lety například lidé tajně oblékli do pletených čepiček a šál téměř 30 kovových andělíčků na mříži katedrály, pruhované pletené ponožky dostala v minulosti socha Hurvínka v sadech. Teplé barevné podkolenky oblékla socha dívky u banky, později je vyměnila za pletené střevíčky. Sukénku a plavky dostala nakrátko socha ženy ve fontáně v sadovém okruhu. Neznámí estéti také před časem ozdobili vánočními ozdobami plastiku připomínající vejce před novou divadelní budovou.

Kovové ruce se objevily u plzeňské katedrály svatého Bartoloměje.Dvě šedé kovové, do detailu propracované ruce, spíš jen prsty, jsou u obrubníku, který je kolem katedrály. Jsou v místě poblíž mříže s kovovými hlavami andělíčků. Jeden z nich, v Plzni známý jako "ošahánek" nebo "vošahlík" podle místní legendy plní lidem přání. I když se v Plzni celý prosinec konaly trhy a náměstí bylo plné lidí, rukou barevně splývajících s šedí kamenného obrubníku si mnoho lidí nevšimlo.

Podle skupiny lidí, kteří si říkají Křížky a vetřelci a ve městě mapují pamětní desky, výtvarná díla i drobné církevní stavby, umístili dva neznámí lidé ruce ke katedrále už na konci listopadu. K autorství se nikdo oficiálně nepřihlásil. "Byl jsem se tam podívat, ale nenašel jsem je," přiznal dnes plzeňský biskup Tomáš Holub. Nápad se mu ale líbí a vítá ho jako způsob oživení prostoru. Ruce ocenil i plzeňský primátor Martin Zrzavecký, který v nich vidí i určitý symbol. "Katedrála se letos bude uvnitř rozsáhle rekonstruovat a možná jsou ty ruce symbol pomoci," míní. O skrytém smyslu rukou vedou lidé diskuse na sociálních sítích. Někteří se domnívají, že někdo nadzvedává katedrálu, jinému připadá, jakoby někdo zůstal uvězněný pod jejími základy a snažil se dostat ven na světlo.

Katedrála je národní kulturní památka, obrubník s nenápadnýma rukama ale už ke gotickému chrámu nepatří. Proti umístění drobné plastiky se zatím neozvali ani památkáři.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Chaloupka Miroslav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ