Minimalistické i hravé, tradiční i moderní šperky vystavuje Technické muzeum v Brně. Mezinárodní expozice Karátové duše vznikla ve spolupráci s Cechem zlatníků a klenotníků Slovenska. Potrvá do konce července. Do technicky zaměřeného muzea vnáší umělecký prvek.
Mezi více než dvaceti zastoupenými autory jsou kromě Čechů a Slováků také tvůrci z Itálie, Číny a Španělska. Rozmanitost desítek prstenů, náramků, náhrdelníků a autorských objektů doplňuje v expozici pohled do dílny zlatníka.
Kromě estetické stránky šperků věnuje výstava pozornost také materiálové a technologické podstatě řemesla. Představuje důmyslné zlatnické nástroje a nářadí i klasické techniky a materiály užívané tisíce let, a to nejen kovy, ale i drahé kameny. Samostatný prostor dostal český granát, jemuž je věnovaná také odborná konference.
Hlavní část výstavy šperků tvoří slovenská kolekce ve srovnání s českými pracemi. Převažují ženy-autorky. A to přesto, že jinak ve šperkařské profesi dominují muži, uvedla kurátorka Barbara Brathová.
Cílem výstavy je představit také tu část muzejní práce, která se zaměřuje na dlouhodobé uchovávání a restaurování vzácných sbírkových předmětů. "Bez znalosti původních výrobních postupů a uměleckořemeslných technik není možné kvalitní restaurování žádného artefaktu, přitom tyto znalosti se dnes vytrácejí a mnohé z nich jsou již zcela zapomenuty nebo si je mistři vzali jako své tajemství do hrobu," uvedla garantka výstavy Pavla Stöhrová.
Při Technickém muzeu v Brně působí Metodické centrum konzervace, které stálo u zrodu výstavy i spolupráce se slovenským cechem.