Trenky nad Hradem byly jen začátek. Hackeři se sjeli do Prahy

Relax
2. 10. 2015 05:59
Sídlo Paralelní Polis v Praze.
Sídlo Paralelní Polis v Praze.

V Praze začne třídenní mezinárodní kongres hackerů Paralelní Polis 2015, jehož hlavními tématy jsou decentralizace a proměna států v souvislosti s novými technologiemi. Účastníci se budou věnovat také politickému umění či možnostem, které přinášejí drony a 3D tisk. Akce ukáže i třeba módu a design vzniklé za pomocí 3D tiskáren.

V podtitulu všech setkání je svoboda člověka a možnost jednat a žít nezávisle na zavedených strukturách moci a peněz. Kongres už podruhé pořádá Institut kryptoanarchie, který loni v Praze založili členové aktivistické skupiny Ztohoven.

Sídlo Paralelní Polis v Praze.Jistou předzvěstí kongresu bylo vyvěšení trenýrek nad Pražským hradem, jimiž Ztohoven před několika dny na chvíli nahradili prezidentskou standartu. O akci, kterou vyjádřili svůj názor na jednání a chování Miloše Zemana ve funkci českého prezidenta, budou znovu mluvit i na kongresu.

Kongres ale hlavně chce představovat decentralizační nástroje a technologie, které hackeři označují jako kryptotechnologie, tedy neoficiální technické nástroje. "Procházejí zásadním vývojem a jejich existence začíná vadit vládám většiny států pro jejich emancipační potenciál a schopnost léčit neduhy těžkopádných regulací," říkají pořadatelé. K těmto technologiím patří třeba blockchain umožňující obchodovat s nezávislou měnou bitcoin.

O měnu, kterou lze v sídle Institutu kryproanarchie v Holešovicích platit jako jedinou možnou, není podle nich v maloobchodě tak velký zájem, jak se předpokládalo. Větší je zájem o rozvoj technologií, které stojí za ní - zájem o ně již mají i velké korporace a podle jednoho z členů Ztohoven Petra Žílky nemusí dlouho trvat, kdy potenciál blockchainu pochopí i státy. "Je to závod, který zatím decentralizovaný internet vyhrává. Že by se z něj staly nástroje pro sledování občanů, je zatím nepředstavitelné. To jsou otázky, na které chceme upozornit," řekl před kongresem. 

Červené trenýrky vyvěšené na Pražském hradě.Podle pořadatelů ale smysl nových technologií není pouze v jejich aktuálním společenském a ekonomickém prospěchu. Důležitou roli prý mohou sehrát v případě krize, válečného střetu, živelné pohromy, nastolení diktatury nebo výpadku infrastruktury.

Mezi řečníky kongresu bude třeba Lyn Ulbrichtová, matka Rosse Ulbrichta nedávno na doživotí odsouzeného provozovatele serveru Silk Road. Server umožňoval prodej v bitcoinu a bylo možné přes něj koupit i drogy. "Ptáme se, zda lze někoho odsoudit za provozování serveru, na němž se podle amerických zákonů dějí protiprávní činy. Ulbrichtová přiveze film Deep Web, který bude na kongresu poprvé uveden v ČR," řekl. Film zachycuje události kolem Silk Road i procesu s Ulbrichtem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šimánek Vít

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ