V pražském Karolinu ve středu slavnostně začíná výstava Univerzity Karlovy ke 100. výročí založení Československa. Návštěvníci na ní uvidí stovku předmětů, které připomínají různé události a osobnosti, jež v posledních sto letech spojovaly život největší a nejstarší české vysoké školy a státu. Mezi nejvzácnějšími exponáty budou dvě Nobelovy ceny. Pro veřejnost se výstava otevře ve čtvrtek a skončí 1. září, vstup na ni je zdarma.
V Křížové chodbě Karolina se lidé seznámí s různými příběhy z dějin vědy a vzdělávání, ale i politiky a každodennosti. K vidění bude mimo jiné posmrtná maska prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka nebo vlajka studentského odboje z konce druhé světové války. Mezi exponáty bude také aktovka, se kterou přišel student Jan Palach v lednu 1969 na Václavské náměstí, než se tam upálil na protest proti lhostejnosti spoluobčanů po vpádu armád Varšavské smlouvy do Československa.
Univerzita se pochlubí Nobelovou cenou pro manžele Coriovy, kterou se jí podařilo získat z USA. Jde o absolventy pražské německé univerzity, kteří v roce 1947 obdrželi cenu za lékařství. Druhou Nobelovu cenu, kterou návštěvníci na výstavě uvidí, získal v roce 1959 Jaroslav Heyrovský.
Výstava se dotkne i současných politických témat, například sporů o jmenování profesorů. Objeví se na ní ale rovněž věci denní potřeby, jako třeba školní počítač československé výroby z roku 1981, uniforma vojenské katedry z roku 1983 nebo československá antikoncepční pilulka z roku 1965.
Jaký předmět nejlépe vystihne letošní rok, rozhodnou svými návrhy sami návštěvníci. Do prozatím prázdné vitríny bude doplněn v posledních dvou týdnech konání výstavy.