V Třešti na Jihlavsku se sešly desítky řezbářů

Relax
6. 7. 2019 21:11
Řezbáři vyráběli figurky a předměty jak do společného mezinárodního betléma vystaveného v třešťském Muzeu betlémů, tak i do společného betléma v životní velikosti vystaveného nedaleko centra Třeště.
Řezbáři vyráběli figurky a předměty jak do společného mezinárodního betléma vystaveného v třešťském Muzeu betlémů, tak i do společného betléma v životní velikosti vystaveného nedaleko centra Třeště.

Na tradičním Dřevořezání v Třešti na Jihlavsku tentokrát sešlo 51 řezbářů. Vedle místních se představili řezbáři z dalších míst Vysočiny, ale třeba i od Brna nebo z Lipníku nad Bečvou. Ve stáncích na náměstí pracovali od pátku do sobotního odpoledne. O několik desítek figurek se tak rozroste společný betlém, v němž se už během minulých ročníků sešlo na 1200 dílů. Další řezbáři vytvářeli i přes metr vysoké dřevěné figury motorovou pilou. Akci pořádal 18. rokem Spolek přátel betlémů v Třešti.

Společný betlém z nebarveného lipového dřeva vzniká od roku 2002. Je součástí stále expozice v třešťském Schumpeterově domě, která připomíná dvousetletou betlemářskou tradici města. Betlém rozšířený o letošní přírůstky uvidí lidé koncem roku. "V listopadu se betlémy přestavují, i ten z Dřevořezání, mění se mech," řekla členka spolku a místostarostka Eva Požárová.

Díky Dřevořezání vzala asi před deseti lety poprvé do ruky dlátko Ladislava z Jihlavska, dnes už má na svém kontě mnoho figurek a zařadila se mezi účastníky řezbářského setkání. "Jeli jsme s kamarádkou přes Třešť, tak jsme tady zastavily," řekla. Když přijela domů, našla kousek dřeva a vyřezala první ovečku. Druhý den se na Dřevořezání vrátila a nakoupila dlátka. Její kamarádka doplnila, že je zaujaly dobré vztahy mezi třešťskými betlémáři. "Kolikrát si dvě ženské nedají recept na buchtu a tady každý poradí každému," řekla.

"Já extra přijel až z Austrálie," řekl Pavel Secker, který pomáhal ve stánku výrobce řezbářských nástrojů Jaroslava Tkadlečka. Uvedl, že je rodák z Třeště a návraty cíleně plánuje v termínu Dřevořezání, účastnil se ho pošesté. Doma v australském hlavním městě Canberra se věnuje i vyřezávání. Využívá k tomu čas, když je na jinou práci moc horko. "Takže se vyřezává pod klimatizací," řekl. Používá hlavně olšové dřevo. Lipové se tam dá sehnat jen velmi výjimečně z arboreta.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Pavlíček Luboš

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ