Dolní část Václavského náměstí do konce října oživí 28 výstavních panelů, na kterých budou fotografie a dokumenty připomínající odkaz sira Nicholase Wintona. Ten před druhou světovou válkou zachránil od smrti v koncentračních táborech stovky židovských dětí. Odvezl je vlaky z nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. Podobná výstava byla do konce června na pražské Kampě a denně přilákala pozornost tisíce návštěvníků.
Autorem výstavy, jejíž premiéra byla v roce 2011 v Praze a v Londýně, je režisér, kameraman a fotograf Jaroslav Brabec.
Expozice mapující příběhy malých cestujících a život jejich zachránce bude možné prohlížet i v noci, protože budou nasvícené.
Odjezdy dětí organizoval Winton jako mladý bankéř ze své vlastní vůle. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. První vlak odjel z Prahy v květnu 1939. Celkem se podařilo odvézt 669 dětí, jejichž rodiny za války většinou zahynuly. Odjezd vlaku 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi už nacisté zakázali. Po válce se Winton živil jako makléř. Do povědomí širší veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi", které zorganizovala BBC v roce 1988, téměř půlstoletí po jeho hrdinských činech. Zemřel letos počátkem července ve 106 letech.
Winton byl za své činy několikrát vyznamenán a povýšen do rytířského stavu. Prezident Václav Havel mu v roce 1998 udělil vysoké státní vyznamenání Řád Tomáše Garrigua Masaryka, loni dostal od prezidenta Miloše Zemana Řád bílého lva. Winton byl také navržen na Nobelovu cenu za mír. V Praze na Hlavním nádraží, odkud odjížděly jím organizované vlaky, stojí Wintonův pomník.
Václavák oživí výstava fotografií Wintonovy vlaky
Relax
7. 10. 2015 07:01Sir Nicholas Winton.