Pitný režim domácích mazlíčků: jak poznat přehřátí a poskytnout první pomoc?

Relax
3. 9. 2024 15:00
Některá plemena psů jsou náchylnější k přehřátí kvůli svým fyzickým vlastnostem a genetickým predispozicím. Mezi tato plemena patří zejména psi s krátkým čenichem, kteří mají ztíženou schopnost efektivně dýchat a ochlazovat se. Větší teplo bude v létě také chlupáčům s hustou srstí.
Některá plemena psů jsou náchylnější k přehřátí kvůli svým fyzickým vlastnostem a genetickým predispozicím. Mezi tato plemena patří zejména psi s krátkým čenichem, kteří mají ztíženou schopnost efektivně dýchat a ochlazovat se. Větší teplo bude v létě také chlupáčům s hustou srstí.

Pitný režim domácích mazlíčků je velmi důležitý pro jejich zdraví a celkovou pohodu zrovna tak jako u lidí. A v horkých dnech to platí dvojnásob. Proto byste vašim psům i kočkám měli zajistit dostatečný přísun tekutin nejen doma, ale i na cestách. Zde jsou základní zásady, kterých byste se měli držet, aby vaši chlupáči zůstali stále vitální a dostatečně hydratovaní nejen v létě.

Obecně platí, že pes by měl vypít přibližně 50-60 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti denně. To znamená, že pes vážící deset kilogramů by měl vypít asi 0,5-0,6 litru vody denně. Kočky mají tendenci pít méně vody než psi, zejména pokud konzumují konzervované nebo mokré krmivo, které obsahuje více vlhkosti. Kočka by měla vypít zhruba 40 až 50 ml vody na kilogram své hmotnosti. Uvažujeme-li, že kočka váží zhruba 3,5 kg, bude jí za den stačit vypít zhruba 150 ml vody.

Pozor na přehřátí

Pes a horké letní teploty nejdou úplně dohromady. Teplo je pro ně jedno z největších rizik, jelikož nemohou své tělo ochlazovat pocením tak jako lidé. Pes se ochlazuje pomocí zrychleného dýchání nebo přes tlapky. Bohužel na základě toho mají omezenou možnost odvádění tepla z těla. To v případě uzavřených prostor, ale i venkovních ploch na přímém slunci může vést k úžehu, bezvědomí a selhání krevníhooběhu.

"Nenechávejte psa nikdy v autě, uvázaného na přímém slunci nebo bez dostatečného
přísunu tekutin. Ideální je mít všude s sebou na cestách cestovní lahev na pití pro psy, cestovní skládací misku, ale i chladicí podložku a pro menší plemena i vestu či chladicí šátek. Vhodné jsou i rychleschnoucí ručníky, které pomohou při ochlazování psa," uvedl Martin Pučálka z rodinné firmy Krmiva Pučálka a doporučil přibalit také pamlsky a vývary v kapsičkách, které pomáhají při zavodnění organismu.

Jak pomoci při přehřátí

Přehřáté zvíře poznáte podle příznaků, ke kterým patří vysoká dechová frekvence, bledé až namodralé sliznice a také bezvědomí. V takovém případě je nutné ihned reagovat a dostat vašeho psa co nejrychleji do stínu či klimatizovaného prostoru. Pak jej začněte opatrně chladit. Použijte vlhké ručníky nebo hadříky a přiložte je na břicho, třísla, tlapky a oblast hlavy. Vyhněte se používání ledové vody, protože příliš rychlé ochlazení může způsobit šok. Nabídněte psovi čerstvou chladnou vodu, ale dejte pozor, aby příliš nehltal, mohl by pak začít zvracet.

Autor: - red -Foto: , Depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ