Stále více mladých Čechů a Češek se věnuje obrannému bojovému systému Krav Maga. Tento způsob sebeobrany byl původně určen pro izraelskou armádu, hebrejský pojem lze volně přeložit jako "boj zblízka" a učí obraně v každé situaci za použití všech prostředků včetně kopů pod pás nebo útoku na oči.
Michal Otipka, který v Praze vede kursy pro civilisty i ozbrojené složky, ale tvrdí, že výcvik také učí, jak předcházet konfliktům a jak zvolit přiměřený způsob obrany.
Podle Otipky jde o systém použitelný pro každého, který skutečně slabším umožní bránit se silnějšímu. "Vychází z instinktivních reakcí," nastínil systém, který vznikl ve 40. letech k sebeobraně izraelských vojáků. V Česku se Krav Maga učí necelé čtyři roky, podle odhadů se cvičení věnuje asi tisícovka lidí.
Na rozdíl od většiny asijských bojových umění není Krav Maga spojená s žádným filozofickým systémem. Techniky jsou maximálně funkční a účinné, povoleny jsou i chvaty považované v jiných sportech za neetické. "Odmalička tě učí nekousat, neškrábat, nepíchat do očí, ale to je to, co ti opravdu pomůže, když máš problém," upozornil Otipka. Chvaty vycházejí z přirozených reakcí, proto si je prý člověk snadno zapamatuje a dokáže je rychle použít i ve stresu - třeba při přepadení.
Jen s čistým trestním rejstříkem
V kursech se učí účinné a často tvrdé chvaty, proto vyžadují lektoři při zápisu potvrzení o čistém trestním rejstříku a prohlášení, že zájemci nejsou příznivci krajní pravice. Cvičení je prý vhodné pro ženy, které naučí obraně proti většímu a silnějšímu útočníkovi. Zájemci o tento systém se také dozvědí, jak zneškodnit útočníka nožem či pistolí, v rámci speciálních seminářů si mohou vyzkoušet i obranu při hospodské rvačce.
Lektoři ale svým svěřencům vštěpují, že je-li útočník dost daleko, je nejlepší utéci. V systému totiž platí pravidlo předcházení konfliktu.
Kromě taktické průpravy je součástí tréninků posilování a cvičení na zlepšení kondice. Při nácviku technik používají účastníci kursu vycpané rukavice a odrážecí bloky, samozřejmostí jsou bandáže, chrániče zubů a suspenzory.
Kursy Krav Maga se kromě Prahy konají ve většině krajských měst. Podle Otipky se některým sebeobranným prvkům mohou učit i děti, při jejich výcviku jsou však vynechány tvrdé techniky, jimiž by si mohly vzájemně ublížit.
Systém Krav Maga vytvořil po druhé světové válce armádní instruktor z Bratislavy Imrich Lichtenfeld. Vedle Izraele používají tuto techniku ozbrojené složky ve Švédsku, Dánsku, USA, Belgii či Austrálii.