Teplé dny pomalu začínají převládat, a už proto končí topná sezona. Přinášíme vám proto několik rad, co je vhodné po jejím skončení provést.
S komínem nečekejte na podzim
Pokud topíte komínem, je nyní čas objednat kominíka, aby jej po zimě zkontroloval. Kontrolovat komín hned po skončení topné sezony je výhodné ze dvou důvodů. Pokud by byl komín ve špatném stavu, získáte více času na jeho opravu. Navíc kominíci mají od září, kdy je po nich největší poptávka, hodně "napilno" a lhůty pro objednání jsou mnohdy delší než jeden měsíc.
"Kontroly a čistění spalinových cest se provádějí v pravidelných intervalech, a to i v případě, že se v něm během zimy topilo třeba jenom jednou. Předepisuje to zákon a vyhláška; dělat se má u všech spotřebičů minimálně jednou ročně vyjma plynových kondenzačních kotlů, kde je kontrola jednou za dva roky. V případě spotřebiče na pevná paliva s výkonem nad 50 kW jsou vyžadovány dvě kontroly ročně," říká Pavel Ulrich z firmy dodávající komínové systémy Almeva a upozorňuje, že kontrola spalinové cesty zabere zhruba 30 až 60 minut a může ji provést pouze pracovník, který má výuční list v oboru kominík nebo je zaměstnaný v kominické firmě, kde má k těmto úkonům garanta.
Co s tepelným čerpadlem v létě? Chladit!
V letních měsících lze obydlí chladit mnohými způsoby. Jedním z nich je i tepelné čerpadlo, které v kombinaci s vhodnou chladicí soustavou dokáže zajistit stejný chladící účinek jako klimatizace. Další možností, která není tolik známá, je chlazení tepelným čerpadlem v odlišném režimu, a to s pomocí stávající otopné soustavy. Chladící účinek je významně nižší, přesto při trvalém provozu dokáže dům ochladit o několik stupňů a v kombinaci s venkovním zastíněním dosáhnete srovnatelného komfortu jako s klimatizací.
Pro takové využití tepelného čerpadla je ideální podlahové, stěnové nebo stropní vytápění. Pokud vytápíte dům radiátory, lze za určitých podmínek využít i ty. "Tepelné čerpadlo ve spolupráci s otopným systémem sice neochladí dům tak intenzivně jako např. klimatizace, ale na druhou stranu je takové chlazení energeticky úspornější a nevysušuje vzduch. Díky tepelnému čerpadlu je také možné v některých případech využít odpadní teplo z chlazení pro ohřev teplé vody v domácnosti. Lehce dostupným, ale nejméně efektivním řešením je ventilátor a to proto, že samotný vzduch neochladí, zajišťuje pouze jeho proudění," říká Jiří Svoboda, jednatel firmy Master Therm.
Zkontrolujte radiátory
Po skončení topné sezony také odborníci doporučují zkontrolovat radiátory, minimálně provést jejich vizuální kontrolu. Konkrétně, zda někde ve spojích nedochází k průsaku kapaliny či zda se někde na tělese neodloupává lak či neobjevuje rez. V lepším případě jde o těsnění, které je třeba vyměnit, v horším pak jde o prasklé či prorezlé těleso. "V těchto případech nedoporučuji snažit se radiátor za každou cenu opravovat. Závada by se v případě jeho opravy s největší pravděpodobností brzy projevila znovu. Často se také stává, že se podobné závady začnou postupně objevovat i u ostatních těles. Pokud se tedy jedná o tělesa staršího data výroby, je na místě zvážit, zda nebude vhodnější variantou všechna tělesa vyměnit hned a najednou," říká Ondřej Číž, produktový specialista společnosti Korado.