Dnes je Štědrý den, křesťané očekávají příchod Ježíše Krista a především děti se těší na nadělování dárků. Ke Štědrému dni patří i večerní návštěvy kostelů a účast na půlnoční bohoslužbě. Vánoce patří ke chvílím, kdy do kostelů přicházejí i ti, kdo je pravidelně nenavštěvují.
V letošním roce také na stejný den jako začátek křesťanských Vánoc připadá také začátek Chanuky, tradičního židovského svátku světel. Ten je pohyblivý a naposledy se tyto dva svátky setkaly před téměř 40 lety, od roku 1900 to bylo dosud pouze třikrát.
V pražské katedrále bude půlnoční mši sloužit pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka Pásmo české vánoční hudby začíná již od 23.30. Jeho součástí bude přednes textů ze sbírek vánoční české poezie. Čtení a přímluvy zazní v několika světových jazycích. V Praze si mohou lidé vybrat z dalších asi čtyř desítek kostelů.
Štědrým dnem začínají vánoční svátky. Den spojený se zdobením stromečku, rozdáváním dárků, slavnostní atmosférou v rodinách, rozjímáním i soucitem s blízkými ale podle křesťanské tradice není ještě součástí Vánoc. Je vyvrcholením adventu, doby ztišení, soustředění a těšení se.
Dobu očekávání příchodu Mesiáše, uskutečněného podle křesťanské víry a podle bible narozením Ježíše Krista, tvoří v liturgickém kalendáři čtyři neděle předcházející svátku Narození Páně, tedy 25. prosinci.
Většinová společnost si původní křesťanský obsah Vánoc přetransformovala. Pro řadu rodin je sobota časem volna, setkání s přáteli, klidné procházky, ale současně také připomínkou tradic, i když relativně novodobých, spojených se zdobením stromečku, zapalováním františků a svíček, posledního balení dárků a přípravou sváteční večeře.