Historie i budoucnost robotů. V Muzeu vědy začala velká výstava

Relax
9. 2. 2017 15:00
Na výstavě je k vidění šestnáct interaktivních modelů z celého světa.
Na výstavě je k vidění šestnáct interaktivních modelů z celého světa.

Zatímco britští experti varují, že až 250 tisíc zaměstnanců státní správy mohou nahradit do roku 2030 roboti, nově zahájená výstava v londýnském Muzeu vědy (Science Museum) dává nahlédnout, jak může soužití člověka s roboty vypadat. Kurátoři mapují historii jejich existence od renesance. Svezli na ni šestnáct interaktivních modelů z celého světa schopných interakce s okolím, včetně člověka.

"Jde o nejúplnější a nejreprezentativnější výstavu robotů v historii," řekl ředitel Muzea vědy Ian Blatchford, který připomněl, že historie modelů napodobující člověka nebo lidskou činnost začala v období renesance před pěti sty lety.

Roli průvodce při londýnské vernisáži výstavy převzal od ředitele výstavy Robothespian, který hovoří lidskou řečí, dokáže zodpovědět jednoduché otázky, zná Ludolfovo číslo a nechybí mu sebevědomí. "Jsem velmi chytrý robot," sdělil hned několikrát.

Role průvodce se zhostil Robothespian.Výstava na jednom z panelů připomíná, že autorem slova robot, které přešlo ve 30. letech minulého století do anglického jazyka, je český spisovatel Karel Čapek. "Slovo 'robot' pochází ze slova robota, českého výrazu pro nucenou práci. Čapkovi roboti nebyli mechanickými bytostmi, ale syntetickými lidmi, vyrobenými z masa a kostí," vysvětluje jeden z ilustračních panelů.

Čapkovu hru R.U.R., kde se roboti poprvé objevili, připomíná také jeden z exponátů na výstavě.

Jedním z nejstarších artefaktů na londýnské výstavě je dřevěná soška pohyblivého mnicha z 15. století - mechaniku jeho pohybu zajišťuje hodinový strojek. Naproti tomu moderní roboti z druhého desetiletí současného století hovoří 40 jazyky, dokážou gestikulovat, měnit výraz ve tváři a nabízejí se jako pomocníci na pracovišti i v domácnosti.

"Roboti 21. století s lidskými tvářemi a přátelským stiskem ruky čerpají inspiraci od umělců pokoušejících se napodobit lidský život a cítění po staletí. Nicméně sen o robotu, který dokáže sdílet lidské emoce zůstává zatím ještě stále fantazií," uvedl v recenzi k výstavě v Londýně deník The Guardian.

Nechybí ani zástupci akčních filmů, například pohyblivá kostra humanoidního robota z filmu Terminátor, který proslavil v hlavní roli Arnold Schwarzenegger.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Alastair Grant

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ