Nejstarší dílna na modrotisk ročně zpracuje čtyři km plátna

Relax
23. 1. 2017 06:00
Čtyři kilometry plátna potiskne ročně nejstarší tuzemská dílna na modrotisk.
Čtyři kilometry plátna potiskne ročně nejstarší tuzemská dílna na modrotisk.

Čtyři kilometry plátna potiskne ročně nejstarší tuzemská dílna na modrotisk. Loni oslavila 200 let své existence. Dílnu v Olešnici na Blanensku už pět generací vede rodina Danzingerů, používá k tomu vybavení staré i více než sto let, řekl Jiří Danzinger.

Dílna z Olešnice prodává svoje zboží stále více v zahraničí, kam ročně směřuje více než polovina její produkce. Zájem je především ze Slovenska nebo z Polska, kde už žádná provozovna tradiční modrotisk nepoužívá. "Jedná se většinou o folklorní oblasti. Vyhovují nám i naše jednoduché vzory, které jsou spjaté s Vysočinou i s tamními chudými podhorskými oblastmi," uvedl Danzinger.

Dílna už dlouhé roky dělá ubrusy, prostírání, chňapky nebo polštáře. Třicet procent její produkce je ale metráž, kterou si odběratel sám upraví. "I my ale musíme inovovat, vymýšlet něco nového. Teď je například doba tašek. Zákazníci na nich chtějí i zipy," uvedl Danzinger.

Výrobky z olešnické dílny.

Modrotisk z Olešnice se prodává v místní prodejně i přes e-shop. Textil ale odebírají i obchodníci, od nich se dostává do prodejen značky Manufaktura ve velkých obchodních centrech. "V posledních letech k nám chodí stále častěji mladí lidé, v minulosti to byla jen starší generace, která si modrotisk ještě pamatovala z dob, kdy se jezdilo po jarmarcích," řekl Danzinger.

Do dílny chodí i turisté. Rodina Danzingerů jim vysvětluje princip výroby. Převažuje česká klientela, ročně jde asi o 2000 lidí. Dílna v Olešnici vyrábí celoročně, v současných zimách je to ale složitější. V dílně si rodina Danzingerů musí přitápět. Plátno se namáčí stále v indigu, které dílna kupuje v Pákistánu. Schnutí se se v zimě protáhne někdy i na 12 dní. "V zimě barvíři dělali vždycky méně, termíny zakázek teď nestíháme," uvedl Danzinger.

Dílnu v Olešnici na Blanensku (na snímku z 21. ledna) už pět generací vede rodina Danzingerů

Na tradiční výrobě nejde nic urychlit. Stáří některých částí vybení dílny je více než sto let. V areálu jsou dvě barvicí kádě, starý mandl nebo historické formy na vzory. Kromě indiga Danzingerové kupují i arabskou gumu na tisk. Kaolín a další směsi jsou z tuzemska. V Olešnici byly dílny na modrotisk už koncem 16. století. Ta současná je na jednom místě 201 let. Po rodině Weissů ji vedou v minulosti rodově spříznění Danzingerové. Na Moravě je ještě dílna ve Strážnici na Hodonínsku, ta je ale mladší. V Olešnici se modrotisk dělal i za komunistického režimu pod hlavičkou Ústředí lidové a umělecké výroby. Pro roce 1989 se dílna vrátila rodině Danzingerů, která ji provozuje dosud.

Čtyři kilometry plátna potiskne ročně nejstarší tuzemská dílna na modrotisk.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ