První zoo mikrobů na světě: od plísní na nohou k puso-metru

Relax
6. 10. 2014 11:30
Mikrobi rostoucí na talíři.
Mikrobi rostoucí na talíři.

První "interaktivní zoologická zahrada mikrobů na světě" zahájila provoz v Amsterodamu. Jejím smyslem je ukázat v novém světle drobné organismy, které tvoří až dvě třetiny veškeré živoucí hmoty na Zemi a jsou zásadně důležité pro budoucnost naší planety.

"Zoologické zahrady tradičně vystavují jen malou část přírody, konkrétně větší zvířata," říká ředitel nové zoo Haig Balian. "A  my chceme ukázat mikro-přírodu," dodal pro agenturu AFP Balian. Většina prostor jeho muzea vypadá jako laboratoř plná řad mikroskopů napojených na velké televizní obrazovky. Návštěvníci mohou nahlédnout oknem i do "skutečné laboratoře", kde se různé druhy mikrobů množí v Petriho miskách a zkumavkách.

Muzeum Micropia vyrostlo za zhruba deset milionů eur (téměř 280 milionů korun) poblíž amsterodamské Artis Royal Zoo. Podle ředitele muzea je význam mikrobů v našem životě podceňován od 17. století, kdy holandský vědec Antoni van Leeuwenhoek pozoroval mikroskopická stvoření.

Interaktivní "mikro-zoo", s tímto nápadem přišel její ředitel před 12 lety.Mikrobi jsou často spojováni s nemocemi prostřednictvím virů, bakterií, plísní a řas, ale zároveň jsou také nezbytní pro naše přežití. Podle Baliana hrají čím dál tím větší roli v budoucnosti lidstva a planety.

"Mikrobi jsou všude. Proto potřebujeme mikrobiology, aby pracovali v každém sektoru - například v nemocnicích, v potravinářství, v ropném i farmaceutickém průmyslu," uvedl. Už nyní se využívají při výrobě biopaliv, vývoji nových antibiotik i zlepšení výnosu plodin.

Pokusy ukázaly budoucí potenciál mikrobů ve všem od výroby elektřiny přes posílení základů budov až po léčbu rakoviny. "Pokud necháme mikrobiologii jen pro pár expertů, nikdy se o ni neprobudí zájem," dodal Balian. "Chceme návštěvníkům ukázat, jak je všechno v přírodě navzájem propojené." Každé dospělé lidské tělo v sobě a na sobě má zhruba 1,5 kilogramu mikrobů, bez kterých by zahynulo.



Návštěvníci muzea se mohou podívat také například na animaci toho, jak kamera přibližuje pohled na lidské oko a odkryje nejprve droboučké roztoče žijící na řasách. Pak záběr ještě přiblíží, aby byly vidět bakterie na těchto roztočích a nakonec i viry na bakteriích.

Plesnivý červený kaviár.Návštěvníci mohou sledovat reprodukci mikrobů pod 3D mikroskopem, který byl speciálně navržen a vyroben pro Micropii, anebo se podívat na obří model viru ebola, který v letošním roce řádí v západní Africe.

A snímač mikrobů jim okamžitě řekne, kolik těchto organismů mají na svém těle a kde. Odvážnější návštěvníci mohou také vyzkoušet "puso-metr", který jim prozradí, kolik mikrobů se přenese při obyčejném polibku.

"Věděli jste třeba, že jen v ústech nám žije 700 druhů mikrobů? Nebo že máme 80 druhů plísní na patách? Jedna návštěva v Micropii navždy změní způsob, jakým se díváte na svět," uvedl Balian.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Stádníková Marie, AFP, Maarten Van Der Wal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ