Několik stovek lidí sledovalo slavnostní průvod Selských jízd, kočárů a jezdců v Nechanicích na Královéhradecku. Vzpomínkovou akci uspořádal Janákův východočeský sbor Selských jízd Nechanice společně s Asociací soukromého zemědělství ČR k 70. výročí nechanických událostí. V červenci 1947 komunisty řízené ministerstvo vnitra zakázalo závody koní, které Selská jízda v Nechanicích pořádala, a k dodržení zákazu nasadilo policii. Takzvaná Nechanická aféra se stala předehrou převzetí moci komunistickou stranou v únoru 1948.
"Mementem by tato naše společná akce měla být hlavně proto, že v poslední době velmi intenzivně vnímáme útoky na svobodu občanů, nedotknutelnost jejich soukromí, majetku, svobodné podnikání, ale i svobodu projevu," uvedl předseda asociace Josef Stehlík. Podle něj je ukázkou pokračování tradice to, že se řadě potomků dřívějších členů Selské jízdy podařilo ji po změně režimu zase obnovit. Navíc ji z velké části tvoří mladá generace.
Selské jízdy se zúčastnily tři desítky koní a několik kočárů a bryček. Průvod objel náves, při slavnostním aktu byly u pomníku Selské jízdy položeny květiny a zazněla státní hymna, mši sloužil kardinál Dominik Duka.
Selská jízda byl spolek, který vznikl z někdejších vesnických jezdeckých spolků, takzvaných banderií. Byla zakládána na českém venkově po revolučním roce 1848. Hlavní činností Selských jízd byl jezdecký sport a chovatelství koní, u sedláků posilovala sebevědomí, smysl pro pořádek, autoritu a disciplínu. Za nacistické okupace byla Selská jízda zakázána. Silnou základnu měla Selská jízda zejména v úrodných zemědělských oblastech, tedy i na Královéhradecku.