Paprsek modrého světla duhově zbarvuje průzračný roh, z něhož vychází hluboká oscilace připomínající pláč. V norských horách za polárních mrazů dávají hudebníci život nástrojům z ledu. Onoho únorového večera bylo v obci Finse 24 stupňů pod nulou. Nabalení diváci seděli na lavicích z ledu a jako každý rok přihlíželi a naslouchali koncertu na hudební nástroje - vyrobené rovněž z ledu, píše agentura AFP.
Koncertním sálem je iglú ze sněhu a ledu a postavili ho dobrovolníci z Ice Music Festival. Šéf tohoto unikátního orchestru Terje Isungset, který hraje na bicí, nechává rozeznít svůj xylofon s destičkami podobajícími se krystalovým prutům.
Terje a další tři hudebníci oživují své pomíjivé nástroje, jejichž akustické vlastnosti se mění podle toho, jak se do nich dýchá, jak se na ně sahá prsty a v závislosti na vanutí větru, který proniká do iglú. "Nedovedete si představit, jak je těžké hrát na nástroje, které vám tají pod rukama," říká Terje.
Zpěvačka doprovází tóny xylofonu svým recitativem připomínajícím zaříkávání šamana, tak trochu na způsob zpěvu Sámů, původního obyvatelstva arktické oblasti, jimž se dříve říkalo Laponci. Kontrabasista zase nechává klouzat smyčec po strunách svého nástroje, jehož dřevěný pražec je připevněn ke kusu ledu.
Melodie se zdá někdy nepřesná, klouzavá a zkreslená přirozenou akustikou místa. "Pohybuje se to na hranici mezi uměním a bláznovstvím," usmívá se britský fotograf Emile Holba, který se festivalu zúčastnil. "Může to skončit špatně, nástroje se mohou zlámat, publikum ale miluje čistotu výkonu," dodává.
Když festival v roce 2006 vznikl, konal se v zimním středisku Geilo několik kilometrů od Finse. Tam ale dnes už nejsou vhodné podmínky, pokud jde o led. A ve Finse, které leží ve výšce a je bičováno větrem z blízkého ledovce, škodí oteplování kvalitě ledu.
"Letos v zimě je led skutečně křehký, těžko se s ním pracuje. Je to poprvé, co je v takovém stavu," stěžuje si Terje. Ledový materiál pochází z fjordu asi 30 kilometrů odsud. Každý z hráčů si svůj kus ledu odřízne a vytvaruje pomocí pilky, brusného kotouče a nůžek.
Některé nástroje se uchovávají na příští rok v ledových komorách. Během své existence zažil festival zrod a zánik neobyčejných předmětů, kytar, trumpet či extravagantních klavírů.
Obec Finse leží 195 kilometrů západně od metropole Oslo. Se světem ji spojuje jen jedna železnice a známá je krásou své panenské krajiny. V roce 1979 se tam natáčely scény z bitvy na planetě Hoth z filmu Hvězdné války - Impérium vrací úder.
"Je to tady jak v jiném světě, to místo má v sobě něco magického," tvrdí Holba.