Ve větrném tunelu s rychlostí větru až 270 kilometrů za hodinu, což simuluje volný pád po seskoku parašutistů z letadla, se budou rozdělovat světové medaile. Praha hostí premiérové mistrovství světa v indoor skydivingu, které vyvrcholí v sobotu. Jeho součástí jsou nejen disciplíny převzaté z běžného parašutismu, ale také akrobacie, kterou umožňuje jen tato technologie.
Tento nový sport v závodní podobě nabízí disciplíny s různým charakterem. "Na jedné straně sportovní výkon, kde jsou body, čas, rychlost, přesnost. Na druhé straně umělecká kreativita, choreografie plynulého, ladného pohybu," řekl ředitel MS Jiří Blaška.
Z parašutismu je převzatá skupinová akrobacie čtyřčlenných týmů. V poloze na břiše se snaží ve vymezeném čase udělat co nejvíce změn na základě nalosovaného programu, který se musejí naučit. Kořeny v tradičním parašutismu má také takzvaný freestyle, tedy jakýsi balet ve vzduchu. V tunelu se do něj vložilo více energičnosti, pohyby jsou ostřejší.
Specialitou tunelu je disciplína nazývaná dynamik, při níž čtyři parašutisté využívají celý prostor 14 metrů vysokého tunelu s průměrem 4,2 metru. "Ukazují možnosti létání lidského těla s určitou choreografií a vložením uměleckého momentu," doplnil Blaška.
V této disciplíně jsou Češi favority, na mezinárodních závodech se pravidelně umisťují na stupních vítězů. Je to dané také tím, že tuzemští závodníci se na rozdíl od řady zahraničních konkurentů od začátku specializují na létání v tunelu, nemají za sebou parašutistickou minulost. Na začátku tohoto sportu v Česku se totiž talenty nehledaly mezi parašutisty, ale náborem na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Hlavními kritérii byly pohybový talent a zájem o sport. Nyní tak mají Češi v tunelu náskok před konkurencí.
Vedle rozhodčích bude při soutěži v akci také laická porota, která bude v kategorii freestyle vybírat držitele ceny Hurricane Factory Talent. Zasednou v ní olympijský vítěz v moderním pětiboji David Svoboda, tanečnice a choreografka Leona "Qaša" Kvasnicová a akrobatický letec Martin Šonka. "Přijde mi to strašně zajímavé z pohybového hlediska. Budu hodnotit vizuální stránku, kreativitu a pružnost," řekla Kvasnicová.
Svoboda může čerpat ze svých zkušeností. Má za sebou v součtu hodinu až dvě ve větrném tunelu a asi 100 seskoků z letadla. "Akorát jsem si to vyzkoušel, abych mohl více obdivovat výkony světové špičky," řekl na dnešní tiskové konferenci.
Šampionátu se zúčastní více než 200 závodníků ze 23 zemí, Česko bude mít 28 zástupců. Létání ve větrném tunelu si ale může vyzkoušet každý. Za přímého dohledu instruktora se může po krátkém proškolení vznášet bez jakékoliv opory a zjistit, jak malá změna polohy těla znamená velký pohyb.