VIDEO: Konečně světlo! Speleolog po 12 dnech zachráněn

Relax
19. 6. 2014 12:54
Westhauser uvízl po vážném úrazu hlavy v největším jeskynním systému v Německu o předminulém víkendu.
Westhauser uvízl po vážném úrazu hlavy v největším jeskynním systému v Německu o předminulém víkendu.

Zraněný německý speleolog Johann Westhauser byl po bezprecedentním několikadenním úsilí záchranářů vyproštěn z bavorské jeskyně Riesending-Schachthöhle. Na denní světlo se dostal v 11.44. Zraněný už byl "v pořádku" přepraven do nemocnice, oznámil šéf bavorských horských záchranářů Norbert Heiland.

"Postižený byl vynesen na povrch a bude mu poskytnuta nouzová lékařská pomoc," uvedla záchranná služba. U ústí jeskyně v nadmořské výšce 1800 metrů už byli připraveni lékaři a mobilní stanice první pomoci.

Záchranné akce.Westhauser uvízl po vážném úrazu hlavy v největším jeskynním systému v Německu o předminulém víkendu. Záchranáři ho museli dostat z hloubky téměř jednoho kilometru, kde muže nečekaně udeřil uvolněný kámen. Dvaapadesátiletý jeskyňář proto nebyl schopen dostat se ven vlastními silami. Na záchranné akci se podíleli lidé z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie a Chorvatska a všichni jsou v pořádku, shrnul dnes na tiskové konferenci šéf bavorských záchranářů Heiland.

Naznačil, že relativně dobře přestál nesnáze uplynulých dnů i samotný Westhauser, jenž prý "v pořádku dorazil do nemocnice". "Tím jsme dosáhli hlavního cíle naší záchranné akce," konstatoval Heiland. Ještě v prvních dnech podle něj nebylo jasné, zda je záchrana v takových podmínkách vůbec možná. Její zdar umožnila jen mezinárodní spolupráce. Akce byla ve své obtížnosti a složitosti bezprecedentní, zdůraznil Heiland i jeho kolegové z dalších zemí.

 

"Byla to nepochybně nejdelší a nejtěžší záchranná akce v dějinách bavorské horské služby," připojil se také zemský ministr vnitra Joachim Hermann, jenž poděkoval německým i zahraničním záchranářům. Systém Riesending-Schachthöhle nedaleko Berchtesgadenu je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů. Tvoří ho řada komplikovaných úzkých chodeb a průlezů, šachet i velkých jeskynních prostor s jezery. Objeven byl už v roce 1995 a mezi objevitele patřil i Westhauser.

Záchranné akce.Jeskyňář v jeskyni uvízl před 12 dny. Vlastní vyprošťování trvalo šest dní. Podle DPA od úrazu z neděle 8. června po dnešní záchranu uplynulo 274 hodin. Přímo v jeskyni se na vyprošťovací akci podílelo zhruba 70 lidí, kteří museli nejdřív zbudovat několik bivakových táborů. Další podpůrné týmy včetně lékařů čekaly na povrchu. Dva lékaři se dostali ke zraněnému už během záchrany.


Ministr Hermann dnes rovněž oznámil, že hodlá přístup do jeskyně uzavřít z obavy před nebezpečným turismem zvědavců. "Technicky je to snadné a právně to pokládám vzhledem k extrémnímu nebezpečí, které je s tím spojeno, za nutnost," řekl Herrmann. Ministr se obává, že nejen v Německu, ale i jinde v Evropě by leckoho mohlo napadnout jít si prohlédnout místa, kde se drama uplynulých dní odehrávalo. "To vede k tomu, že do jeskyně vstupují lidé, kteří vůbec nemají odpovídající schopnosti. Předejít tomu, je podle mého absolutní nutnost," dodal Hermann.

Záchranné akce.

Záchrana speleologa rovněž zažehla spor mezi přispěvateli do internetové encyklopedie Wikipedie. V uplynulých dnech byl totiž do lexikonu zanesen krátký portrét Westhausera a spolutvůrci encyklopedie se v příslušné internetové diskusi přou, zda si to zaslouží. Jedni argumentují, že nestačí být pouhou obětí neštěstí, jiní poukazují na to, že ještě před posledními událostmi Westhauser vystupoval například v dokumentu ZDF Deutschland von unten (Německo zdola).

Autor: DPA, ČTK Foto: ČTK , BRK/Bergwacht Bayern, Nicolas Armer

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ