Mládě vzácného nosorožce indického, které se narodilo samici Manjule v plzeňské zoo počátkem února, chce zahrada poprvé představit veřejnosti v polovině března. Pokud budou mládě i matka v pořádku, otevře zoo 17. března pavilon, kam zatím mohou jen chovatelé. Chovatelé odhadují, že mládě při narození vážilo asi 55 kilogramů.
Návštěvníci mohou asi nejznámější mládě ve více než osmdesátileté historii zahrady zatím sledovat v online přenosu na internetu nebo v televizi v pavilonu žiraf. Maruška, jak si pro sebe chovatelé půlmetrákové mládě hned po porodu pojmenovali, zatím správně prospívá, krmí se, spí a objevuje a prozkoumává své okolí, říká ředitel zoo Jiří Trávníček.
Život mláděte je zatím rozdělen především na sání mléka od matky, spánek, vylučování a taky na první průzkumy vnitřní ubikace, řekl chovatel Jiří Gandurski, který o nosorožce v Plzni pečuje. "Je to objevitelka, chodí, šmejdí po výběhu a hledá, kudy by utekla," řekl.
I když se podle ředitele v zoo narodila v minulosti i vzácnější zvířata, která jsou ve volné přírodě už zcela vyhubená, malý nosorožec je pro návštěvníky zatím nejatraktivnější. "Oblibou je malý nosorožec naše top mládě," říká.