Brněnská zoo se chce i letos rozšířit o další zvířecí druhy. Už v lednu by měl z Německa dorazit pásovec kulovitý, jedná se o charzách žlutohrdlých. Ke skupince klokanů žlutonohých by měla přibýt další samička.
Zoo chová už pásovce štětinaté, loni se jí podařil vzácný odchov mláděte. Nyní se chystá expozice pro pásovce kulovité. "Sameček by měl dorazit už brzy, do budoucna bychom rádi pořídili i samičku," řekl vedoucí útvaru vnějších vztahů zahrady Michal Vaňáč.
Pásovci kulovití žijí ve střední Argentině, střední Bolívii, části Brazílie a Paraguaye. Obývají travnatá území a mokřady v blízkosti lesa. Živí se mravenci a všekazi a také larvami hmyzu. A jak už jejich název napovídá, svůj krunýř rozdělený na pásy dokážou stočit do pevné koule a nedobytně tak ukrýt zranitelné části těla.
Vedení zahrady jedná i o příjezdu dvou lasicovitých šelem charz žlutohrdlých z Ruska. Charza žlutohrdlá svým zjevem připomíná velkou kunu lesní, charakteristická je pro ni žlutá náprsenka na hrdle. Dospělí jedinci váží nejvýše tři a půl kilogramu, i s ocasem dosahují délky 60 centimetrů. Šelma většinu života tráví na stromech, kde hlavně ve dne loví ptáky a živí se i jejich vejci nebo hmyzem. Obývá tropické pralesy, lze ji nalézt i v lesích mírného pásma Himaláje, v jihovýchodní a východní Asii nebo na ruském Dálném východě.
Ze Spojených států by měla dorazit i další samice klokana žlutonohého. "V současné době už chováme dvě samice z Francie a jednoho samce z Velké Británie," uvedl Vaňáč.
Loni zoo obohatili například tropičtí ještěři nebo šelma margay, neboli ocelot dlouhoocasý. K největším tahákům ale patří zejména mláďata medvědů. Do konce listopadu zoo navštívilo víc než 300 tisíc lidí, loni jich za stejné období přišlo 251 tisíc. Roční výsledek tak podle vedení zoo bude druhým nejlepším za posledních 20 let.
Do brněnské zoo přibude pásovec kulovitý i klokaní samička
Relax
3. 1. 2017 16:00Pásovec kulovitý.