Přijde vám džungle malých písmenek na pytlích či konzervách s krmivem neprůchodná? Poradíme, jak vybrat pro vašeho domácího mazlíka odpovídající krmivo. Stačí selský rozum a základní znalost životosprávy. Důležité je také nahlédnutí do peněženky, kolik si můžete dovolit za krmivo zaplatit. Krmivo by mělo obsahovat tři základní složky: bílkoviny (proteiny), tuky a sacharidy.
"Bílkoviny a tuky by měly být hlavně živočišného původu, ideálním zdrojem sacharidů jsou brambory nebo rýže. U zdravých psů obvykle nevadí víc druhů masa pohromadě či pšenice nebo kukuřice jako zdroj energie. U psů s citlivějším zažíváním je však vhodnější krmivo jednodruhové, případně bezobilné," vysvětluje produktová specialistka Mountfieldu Blanka Krestová.
Ve složení krmiva nesmějí chybět vitaminy (urychlují biochemické reakce a podílejí se na metabolismu) a minerály (podporují výstavbu kostí a tkání, fungují jako biokatalyzátory). K vhodným doplňkům patří esenciální mastné kyseliny (omega-3 a 6), esenciální aminokyseliny a prebiotika, usnadňující trávení. U štěňat, psů velkých plemen a starších psů s opotřebenými klouby je vhodné dodávat také kloubní výživu.
Hlavně živočišné bílkoviny
Výrobce musí na obalu jasně deklarovat složení krmiva. Použité suroviny se uvádějí sestupně podle procentuálního zastoupení - těch, které jsou uvedeny na prvních místech, je tudíž v krmivu nejvíc. Povinně ze zákona se uvádí obsah bílkovin, tuku, vlákniny, vitaminů A, D3, E, vápníku, fosforu, mědi a popela (nejde o popel přimíchaný v krmivu, hodnota ukazuje, kolik špatně stravitelných anorganických složek by zůstalo po úplném spálení granulí), jehož obsah by se měl v průměru pohybovat do 8 %. U krmiv s vlhkostí vyšší než 14 % (poloměkké granule a konzervy) se povinně deklaruje také vlhkost. Množství sacharidů není legislativně zakotveno. U bílkovin nerozhoduje ani tak samotné množství jako zdroj.
Bílkoviny a tuky se totiž dělí podle původu na živočišné a rostlinné a vzhledem k tomu, že psi i kočky jsou masožravci, jejich trávicí systém daleko lépe zpracuje krmivo, které pochází ze živočišných zdrojů. Na prvním či druhém místě ve složení psího krmiva a na prvním místě u krmiva pro kočky by proto měla být významně zastoupena živočišná složka: maso.
Není maso jako maso
U granulí ale pozor na rozdíl mezi čerstvým a sušeným masem: musíte umět správně rozklíčovat procenta. Čerstvé maso totiž obsahuje přibližně tři čtvrtiny vody, která se při tepelné úpravě v extrudéru odpaří. Pokud tedy máte granule se 100 % čerstvého masa, musíte vydělit obsah čtyřmi. Z toho plyne, že granule mohou obsahovat maximálně 25 % bílkovin z čerstvého masa. Takže i když "čerstvé maso" zní podstatně lépe a ve složení se dostane na první místo, v granulích ho ve skutečnosti zbude čtyřikrát méně.
Kdyby byl stejný obsah masa uveden ve formě moučky, dostal by se v deklarovaných složkách třeba až na čtvrté místo. A protože by opravdu kvalitní granule měly obsahovat alespoň 30 % živočišných bílkovin, je třeba odečíst vodu z čerstvého masa a zbytek živočišných bílkovin doplnit v sušené podobě.
"Doporučuji vybírat krmivo s přívlastkem superprémiové. To představuje nejvyšší možnou kvalitu. V Mountfieldu takové nabízíme v řadě krmiv StarVita, které se vyrábí ze surovin nejvyšší kvality," doplňuje Blanka Krestová. Ve složení granulí by se zároveň s čerstvým masem mělo objevit i sušené maso nebo masová moučka. Důležité také je, aby maso i moučka byly přesně specifikované podle druhu: kuřecí, jehněčí, hovězí atd.