Obrazy namalované slonicí Delhi vystavuje centrum v Ústí

Relax
3. 12. 2019 07:00
Obrazy namalované slonicí Delhi.
Obrazy namalované slonicí Delhi.

Obrazy namalované slonicí Delhi vystavuje informační centrum v Ústí nad Labem. Lidé si je mohou prohlédnout i koupit. Část výtěžku jde na ochranu slonů v Africe. Výstava je otevřená do 23. prosince.

Obrazy jsou volnou tvorbou slonice. "Je to její fantazie, dáme jí štětec, který namočíme do barvy, a nastavíme plátno," řekl chovatel Pavel Kökert. Tahy štětcem jsou dlouhé, krátké i nepravidelné. Větší plátno stojí 900 korun, menší 500 korun a v nabídce jsou i různé série. Už v pondělí po vernisáži si lidé díla kupovali. "Máme jich několik v zásobě, pokud dojdou, bude Delhi malovat dál," řekl ředitel Roman Končel.

Sloni v ústecké zoologické zahradě vzali poprvé štětec do chobotu v roce 2012. Spolu s Delhi tvořila obrazy také další slonice indická Kala, kterou nechali chovatelé letos v únoru utratit kvůli jejímu zdravotnímu stavu. "Pro slona je malování zábava, nevzniká stereotypní pohyb, zvíře se přitom soustředí," uvedl chovatel. Denně může Delhi namalovat podle něj dva až tři obrazy.

Dílo za pár minut

Slonice maluje štětcem s držátkem ve tvaru písmene T, aby jej mohla dobře uchopit. "Používáme zdravotně nezávadné prstové barvy. Pak držíme plátno před slonicí a ona maluje podle své fantazie. Zhotovení jednoho obrazu trvá zhruba deset až patnáct minut," doplnil chovatel.

Skoro sedmatřicetiletá slonice se z ústecké zoo bude stěhovat. Nemůže totiž zůstat sama a stávající pavilon není připraven na chov více slonů. "Jednáme o přesunu Delhi," řekl ředitel. Delhi je relativně zdravá, už ale není schopná reprodukce. "Po smrti Kaly nám nastaly krušné časy," poznamenal při vernisáži chovatel Jan Javůrek. "Musíme jí nahradit rodinu, než jí najedeme jinou," dodal. Chovatelé musí nyní vymýšlet pro osamělou slonici rozličnou zábavu.

Pozastavené členství

Budoucnost chovu slonů v Ústí bude záležet na městu, které příspěvkovou organizaci vlastní. Náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO) řekl, že město má o chov slonů zájem. V roce 1988 byly v ústecké zoo tři slonice, právě v tomto roce zaznamenala zahrada rekordní návštěvnost přes 178 tisíc lidí, od té doby nikdy tolik osob za rok do zoo nepřišlo.

Možností je podle zoo více, jednou z nich je rozšíření pavilonu slonů pro samce, kterých je v evropských zahradách nadbytek. Projekt představilo vedení zoologické zahrady radním, náklady se odhadují na zhruba 100 až 120 milionů korun.

Ústecká zoo přišla na začátku listopadu o plné členství v EAZA. Odborná kontrolní zpráva Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) poukázala na nedostatky ústecké zoo, například na neodbornost personálu či na výběhy, které nesplňují podmínky pro chov zvířat. Členství má zoo pozastaveno na dva roky, do té doby musí nedostatky odstranit, jinak by mohla přijít mimo jiné o chovy některých zvířat.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Hájek Ondřej

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ