Návštěvníci brněnské zoo se mohou těšit na dvě mláďata jeřábů mandžuských, v Brně se narodila po čtyřech letech v první polovině května.
První mládě se vyklubalo 11. května, druhé den po něm. Zoologická zahrada obvykle vozí vajíčka tohoto druhu od 2014 na Dálný východ, kde se po vylíhnutí a adaptačním procesu vrací zvířata zpět do volné přírody. "Letos jsme bohužel nedostali včas potvrzení od ruských veterinářů, takže jsme se rozhodli našemu chovnému páru opět dopřát rodičovské povinnosti. Malým jeřábům se daří velmi dobře a jsme moc rádi, že se o ně oba rodiče vzorně starají," uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.
Návštěvníci mohou vidět celou jeřábí rodinu přímo v jejich expozici naproti bobrům. Chovný samec se narodil 4. května 2005 ve Vídni a do brněnské zoo dorazil o rok později. Samice je o tři roky starší a na Mniší hoře je od dubna 2005.
Populace jeřábů mandžuských je v evropských zoologických zahradách stabilní, naopak v místech jejich přirozeného výskytu je podle odborníků vhodné ji posílit. Tím se dlouhodobě zabývá ruská záchovná stanice v Khinganu, výsledkem je i mezinárodní program, který má posílit populaci jeřábů na Dálném východě v nejbližších letech.
Zoo Brno poprvé transportovala dvě vejce jeřábů mandžuských na Dálný východ v roce 2015, vylíhlo se jedno mládě. Během tohoto roku zařízení oslovilo další evropské zoologické zahrady, které chovají jeřáby, aby se k projektu připojily. O rok později se Zoo Brno stala v rámci tohoto mezinárodního záchovného programu koordinátorem převozu vajec.