Čtyři klisny koně Převalského z pražské zoo jsou již v mongolském národním parku Gobi B. Po náročném transportu vyběhly do aklimatizační ohrady v oblasti Takhin Tal, poslední v půl jedné v noci tamního času, uvedla zoo na Facebooku. Klisny byly do Mongolska přepraveny českým armádním speciálem, který dnes přistál v mongolském Bulgan Sumu.
Klisny Heia, Reweta, Nara a Heilige byly ihned po přistání přemístěny i s transportními bednami do nákladních aut. V doprovodu ošetřovatelů cestovaly do Gobi B několik hodin.
Z letiště v pražských Kbelích koně odletěli v sobotu odpoledne, ještě v pátek se pásli na pastvinách v Dolním Dobřejově. V aklimatizační ohradě stráví zhruba několik měsíců.
Pražská zoo ve spolupráci s Armádou ČR letos poprvé plánuje také zdvojený transport. Kromě dovezených čtyř koní, které pocházejí z různých evropských států, se totiž uskuteční i vnitrostátní převoz koní přímo v Mongolsku.
Ve středu armádní letoun CASA odletí z Bulgan Sumu do Ulánbátaru, kde do něj budou naloženi čtyři koně, nejlépe tři klisny a jeden hřebec, z národního parku v Khustain Nuruu a přepraveni do Takhin Talu.
Když ředitel zoo popisoval let, uvedl, že v letadle není kvůli bednám mnoho místa. Aby se koně nepřehřívali, je navíc letadlo vychlazené. Posádka, která doprovází koně, proto musela být teple oblečena. Tam, kde byly bedny s koňmi v letadle umístěny, bylo totiž kolem osmi stupňů Celsia.
Let měl dvě mezipřistání, v Kazani a Novosibirsku. Ředitel zoo Miroslav Bobek na Facebooku uvedl, že z Kazaně letadlo odletělo s velkým zpožděním, klisny ale byly v pořádku. V Bulgan Sumu pak přistálo o něco později, než byl původní předpoklad.
Pražská zoo patří v chovu těchto zvířat ke světové špičce, od roku 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. Z Česka do Mongolska na vzdálenost téměř šest tisíc kilometrů ve spolupráci s armádou přepravila devatenáct koní Převalského, z nichž žije sedmnáct. Mají již patnáct žijících potomků. |