Sparta darovala Slavii titul na zlatém podnosu
18.05.2008 11:00 Analýza
Za tak nečekané zvraty, jaké se odehrály v letošním ročníku fotbalové ligy, by se nemusel stydět ani slavný hollywoodský scenárista. I kdyby naplánoval vyvrcholení soutěže až do posledního kola, sotva by ho napadlo, jak jednoduše bude možné mistrovský titul získat.
Sparťanští obhájci trofeje ho darovali Slavii jak na zlatém podnosu v době, kdy už s tím jejich věčný rival vůbec nepočítal.
Přitom po podzimní části ligy se zdálo být jasné, že si červenobílí mohou pomalu plánovat oslavu titulu na novém stadionu. Do letošního roku vstupovali s náskokem pěti bodů před Spartou, ale na jaře připomínali svěřenci Karla Jarolíma rozkývanou bárku na jezeře, kterou zaskočila náhlá nepohoda. V tomto případě šlo o vlastní chyby při změnách v kádru.
Klíčový byl zkrat Řepky
Díky kolísání Slavie získal letenský tým tři kola před koncem v čele tabulky čtyřbodový náskok a opět to vypadalo, že boj o titul už nemůže ničím překvapit. Pro změnu se však zadrhl sparťanský stroj a přišlo selhání s Brnem, na kterém se svým zkratem podílel do té doby vynikající Tomáš Řepka, a vzápětí prohra s Ostravou. Slávisté znovu vycítili svou šanci a tentokrát už ji nepustili. V pravou chvíli dokázali zabrat, i když se objevily hlasy, že jejich výhry v Olomouci a Mladé Boleslavi se rodily až podezřele snadno.
Snižovat slávistický úspěch by nebylo správné ani po sobotním trápení s Jabloncem, neboť při vědomí průběžného stavu zápasu Sparty v Liberci se Jarolímovi hráči nemuseli za ničím hnát. Přesto natěšení fanoušci ve vyprodaném Edenu pět minut před koncem na budoucího mistra pískali.
Slávisté v sobotu možná i díky novému stadionu nastartovali novou éru. Šéf klubu Petr Doležal v euforii po zápase plánoval znovu útok na Ligu mistrů, deset tisíc prodaných permanentek a další smělé cíle. Vyloučeno není nic z toho, ale slávisté by si měli zároveň přiznat, že na jaře žádnou atraktivní podívanou nenabídli.
Ve Spartě to skřípe
Jejich úspěch přímou úměrou souvisí s tím, co předvedla konkurenční Sparta. Od podzimního skandálního zápasu v Teplicích přes tragikomický závěr jara, během kterého třikrát vyšla bodově zcela naprázdno. Důvodů selhání asi bude víc, ale zásadním se zdají být ne zcela ideální vztahy uvnitř klubu. Nejvyšší klubová hierarchie se až příliš sblížila s kabinou a mezičlánek v podobě sportovního úseku s velkými pravomocemi chyběl.
Klubový šéf Daniel Křetínský se v dobré víře snaží dělat osobní zásahy směrem k mužstvu, ovšem spíše se zápornými důsledky, neboť jeho fotbalové povědomí je stále spíš v oblasti dobře informovaného fanouška. Po posledním kole se také objevily v zákulisí zprávy, že za nedávným předčasným odchodem trenéra Michala Bílka byly osobní spory s Křetínským, kterému nestačily výsledky a přál si jiný styl hry. Trochu to připomnělo situaci, která v roce 2004 předcházela pádu Františka Straky.
Není vyloučeno, že z klubové nesourodosti vyplývala i klesající forma sparťanů, což je zvlášť zarážející při srovnání s loňskem. Tehdy během jarní cesty za titulem šla forma týmu zápas od zápasu nahoru, zatímco letos měla zcela opačnou křivku.
Jenom fanoušci na udržení týmu v první lize nestačí
Jestliže v boji o titul lze vysledovat ne zcela sourodý tah na branku v podobě celého klubu, v případě sestupujících Bohemians 1905 se zdá být důvod pádu do druhé ligy výrazně odlišný. Klub i jeho fanoušci drželi při sobě více než kdo jiný. Klokani dokonce mají větší průměrnou návštěvu než mistrovská Slavia, přesto ani to na záchranu nestačilo. Důvodů je několik - od kádru, který neměl prvoligové parametry, přes tolerantní klubové vedení, které se neodhodlalo k odvolání trenéra Zbyňky Busty už v zimní pauze.
Druhý sestupující Most si o svůj pád řekl už před sezonou způsobem, jakým začal tvořit hráčský kádr. Sázka na nezkušené zahraniční bezejmenné posily nevyšla, stejně jako angažování trenéra Roberta Žáka. Když na to šéf klubu Petr Kabíček přišel, bylo pozdě. Ani výborné výkony Gedeona a dalších "domácích" opor nedokázaly odvrátit propad, který navíc nemusí být poslední. Pokud Severočeši nepochopí, že hledání levných hráčů z ciziny není ideální koncepce pro vrcholový fotbal, mohou brzy následovat osud nedalekých Blšan.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.