Disciplinární komise fotbalového svazu potrestala trenéra Mladé Boleslavi Zdeňka Ščasného pokutou 100 tisíc korun za jeho vykázání na tribunu a nesportovní chování v nedělním ligovém utkání v Ostravě. Kouč Středočechů zvažuje konec s fotbalem.
PŘEČTĚTE SI: Fotbalový soud: Ščasný zaplatí pokutu 100 tisíc
"Trest příjmám, odvolávat se nebudu," řekl Ščasný při odchodu z jednací síně. Ačkoliv si prý stojí za tím, co po inkriminovaném zápase řekl, jeho vyjádření ho přesto mrzí. Kouč Středočechů dokonce zvažuje konec s trenérskou profesí. "Ale to přímo nesouvisí s dnešním verdiktem disciplinární komise," dodává Ščasný.
Pokuty od disciplinární komise:
200.000 korun - Pavel Horváth (hajlování)
150.000 korun - Tomáš Zápotočný (kritika svazu)
100.000 korun - Zdeněk Zlámal (dvě profesionální smlouvy), Karel Jarolím (odvolal hráče z hřiště), Zdeněk Ščasný (nesportovní chování)
80.000 korun - Tomáš Řepka (vulgární gesto) |
Podle předsedy disciplinární komise Alexandera Károlyi pokuta sto tisíc zahrnuje jak Ščastného výroky po zápase na adresu předsedy Komise rozhodčích Luďka Macely, tak i jeho chování na hřišti během zápasu. "Přihlédli jsme také k tomu, že pan Ščasný je tady u nás před disciplinárním řízením za poslední rok již počtvrté," uvedl Károlyi. Společně s trenérem Slavie Karlem Jarolímem, který dostal stejný postih za odvolání mužstva ze hřiště v zápase proti Liberci roku 2006, je to nejvyšší pokuta pro trenéra v samostantné české lize.
Sčasný se také hájil tím, že kopnul míč do hřiště částečně instinktivně. "Balón se odrazil přímo ke mě. Já jako bývalý fotbalista jsem ho kopl do míst, odkud se mělo pokračovat ve hře. A trefil jsem se přesně. Až jsem se v duchu divil, jak dobře se mi to povedlo," vysvětloval vtipně trenér. "Příště ho ale radši hned vyfouknu, schovám pod bundu a odnesu jako suvenýr, abych nebyl zase vykázán na tribunu," dodal Ščasný ironicky.
Ščasného asistent Petr Čuhel, který také skončil na tribuně, zaplatí 20 tisíc korun. V případě chybně vyloučeného boleslavského záložníka Tomáše Sedláčka bylo řízení zastaveno. "První žlutá karta ve 20. minutě byla v rozporu se zápisem přidělena Petru Voříškovi," uvedl Károlyi.
Ščasný: za svými výroky si stojím
S výsledkem je spokojen i mladoboleslavský klub. "Odvolávat se nebudeme, děkujeme za korektní jednání disciplinární komise," řekl sportovní manažer Zdeněk Kudela.
Ščasnému podle předsedy komise Alexandra Károlyiho "recidiva" uškodila, naopak v jeho prospěch hovořilo to, že se na lavičce nikdy vůči rozhodčím nechoval vulgárně. Proto komise sáhla k udělení pokuty, nikoli třeba k zákazu vstupu na lavičku, což byl také možný trest. "Pokud se trenér chová vulgárně a vyhrožuje, tak je na místě ho postavit mimo, aby se příště zabránilo opakování. Finanční pokuta je v případě pana Ščasného účinnější než posazení na tribunu," uvedl Károlyi. "Peněžní trest je mnohem přijatelnější než být na tribuně," připustil Ščasný.
Tomu přitížila také skutečnost, že hned po utkání ostře napadl i komisi rozhodčích v čele s jejím předsedou Luďkem Macelou, kterého označil za nekompetentní osobu. Macela měl rozhodčí podle Ščasného nabádat k tomu, aby jej vyhazovali z lavičky. "To, co jsem řekl, bylo s plným vědomím. Nelituji toho, co jsem řekl, stojím si za tím. Možná bych volil jen jiná slova," řekl dnes mladoboleslavský trenér.
Rozhodnutí komise prý plně respektuje, přesto jej časté tresty rmoutí. "Kazí mi to image, stydím se před rodinou. Občas uvažuju, jestli má vůbec smysl v té práci pokračovat," řekl kouč novinářům.
Čuhel zase pykal za to, že podle zápisu o utkání v poločase vyhrožoval asistentovi rozhodčího kvůli neuznanému gólu Kysely. "Choval se jako smyslů zbavený, sápal se po nás," uvedl rozhodčí Jaroslav Jára v zápise, což Čuhel popřel s tím, že nikoho nenapadl. "Jen jsem směrem k rozhodčím řekl, že si z nás snad už dělají srandu," bránil se Čuhel.
Ščasný už v tomto týdnu jeden trest dostal. Ředitel profesionálního fotbalu Ivo Lubas mu vyměřil padesátitisícovou pokutu kvůli tomu, že bezprostředně po ostravském utkání kritizoval rozhodčí, což je v rozporu se soutěžním řádem. Podle něj se k rozhodčím nesmí vyjadřovat do 24 hodin od skončení utkání.
Foto: ČTK