Letos je tomu již pětatřicet let, co nedělní ráno patří na televizních obrazovkách výhradně dětem. V lednu 1981 byl totiž odvysílán první díl Studia Kamarád, který zahájil tradici, jež dnes představuje přes pět tisíc hodin dětského nedělního programu a jejíž součástí jsou ikonické loutky a kulisy vycházející z návrhů Stanislava Holého. Do paměti se vryly především postavy Jů a Hele a nezaměnitelný hlas Oty Jiráka (66) a Jiřího Lábuse (65).
Postavy Jů a Hele se na obrazovce poprvé představily 19. 10. 1980 ve Studiu A. Tyto postavy se staly natolik oblíbenými, že se objevovaly i ve většině dalších pořadů navazujících na původní Studio Kamarád. Hlas postavě Jů propůjčuje již od počátku vysílání Jiří Lábus, postavu Hele nejdřív mluvil Milan Neděla, kterého kvůli nemoci později vystřídal Ota Jirák. Muf promlouvá hlasem Zuzany Skalníkové.
Jednu loutku vodí obvykle dva loutkoherci, záleží na náročnosti scénky. Mezi ty, kteří jsou v týmu od začátku, se řadí Jaroslav Vidlař a Jana Prachařová. Jak si mnozí stačili všimnout, Jů a Hele se navzájem oslovují ve třetí osobě, jsou to totiž »neutra«. Důvodem bylo, aby byly postavy stejně blízké pro chlapečky i holčičky.
Ota Jirák k příležitosti výročí po letech zavzpomínal na to, jakým způsobem hledal polohu hlasu pro oblíbenou postavičku. Kupodivu to nebyla žádná věda. "Přišlo to samo. Okamžitě, jakmile jsem poprvé uviděl loutku, se mi huba sama zkřivila a mluva Heleho byla na světě," směje se Jirák, kterého před lety ani ve snu nenapadlo to, že se z ušatých postaviček stane takový fenomén. "Rozhodně by nás tehdy nenapadlo, že nám to vydrží takhle dlouho. Navíc postavy Jů a Hele byly několikrát z obrazovky staženy, ale nikdy ta pauza netrvala moc dlouho, diváci si je vždy vyžádali zpět," líčí spokojeně herec, který hlas Heleho občas používá i v běžném životě.
"Často se mi to stává, když potkávám rodiče s malými dětmi, že po mně pokukují. To pak stačí jen říct jako Hele: ‚Ahoj kamarádi, máme vás rádi,' a ti malí hned vědí. A popravdě vědí i ti velcí," směje se Jirák.