Co jíst v létě během cesty na dovolenou

Relax
21. 6. 2024 20:00
Na dovolenou jedině se svačinou.
Na dovolenou jedině se svačinou.

Ať už se jedná o krátké lety bez jídla nebo dlouhé cesty autem či autobusem, stravování na cestách může být výzvou. Je proto důležité vybírat si takové potraviny, které jsou snadno stravitelné, skladné a k tomu nenáročné na přípravu. Jaké tipy a doporučení pro vás má nutriční poradkyně?

Krátké lety bez jídla

Zabalte si s sebou vlastní lehkou svačinu, která je snadno přenosná a nevyžaduje chlazení. Výživné i skladné jsou nesolené ořechy a semínka, z ovoce se pak jedná zejména o jablka, banány a hroznové víno. Vsadit můžete také na energetické tyčinky. "Vybírejte ale ty s nízkým obsahem cukru, a naopak s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny," uvádí nutriční terapeutka Kristýna Kubíková z české firmy doplňků stravy Blendea. Za dobrou volbu podle ní platí také celozrnné sušenky nebo krekry s výrazným podílem vlákniny. "Před letem se nezapomeňte ani hodně napít a s sebou do letadla si vezměte i prázdnou láhev, kterou si můžete po bezpečnostní kontrole naplnit vodou," přidává svůj další tip odbornice.

Dlouhé cesty autem nebo autobusem

Ideální jsou potraviny, které nevyžadují skladování v lednici, aby se předešlo vzniku nákazy. Zaměřte se proto opět hlavně na ovoce, zeleninu, ořechy a semínka v neslazené a nesolené variantě. Máte-li chladící box, přibalte s sebou i sýry a jogurty, které v sobě mají velkou porci bílkovin. Snažte se je ale zkonzumovat jako první. "Pokud můžete, zastávky na hlavní chody jídel si naplánujte dopředu, abyste nebyli odkázaní pouze na fast foody nebo jídlo pořízené na benzínce," radí Kubíková.

Pozor si dávejte i na dostatečnou hydrataci. Vždy mějte po ruce láhev s pitnou vodou. Pro jistotu si s sebou přibalte vody o něco víc, protože nikdy nevíte, kdy například uvíznete v koloně, což může být zejména s malými dětmi v horkých letních dnech velmi nepříjemné, dokonce až nebezpečné. "Naopak se vyhýbejte přeslazenému pití a nápojům obsahujícím kofein. Působí diureticky a zbytečně vás dehydratují," varuje nutriční specialistka.

Další obecné rady a doporučení

Svačinu na cestu si zabalte do několika uzavíratelných nádob nebo sáčků.
Vyhýbejte se těžkým, mastným a kořeněným jídlům, kvůli kterým by se vám během cesty mohlo udělat špatně. Do svačiny zařaďte zdravé tuky a bílkoviny. "Zasytí vás na delší dobu, díky čemuž předejdete útokům na regály se sladkostmi na benzínových pumpách," dodává Kubíková.

Jídelníček na aktivní dovolenou

Při aktivní dovolené, k jakým patří třeba treking v horách nebo cyklodovolená, je důležité pamatovat na dostatečný příjem energie, živin a také dodržovat pitný režim. "Den proto začněte vydatnou snídaní s komplexními sacharidy (celozrnné pečivo, ovesné vločky aj.), které udržují stabilní hladinu energie v těle. V rámci snídaně zařaďte i zdroje bílkovin (vysokoprocentní šunka, vajíčka, sýry apod.) a zdravé tuky (ořechy, semínka nebo avokádo), ale obojí raději v omezeném množství, aby vám při sportu nebylo těžko. Během aktivity se pak zaměřte na lehce stravitelné sacharidy (energetické tyčinky, sportovní gely, sušené ovoce, banány) spolu s menší dávkou bílkovin (třeba proteinové tyčinky). Během fyzické aktivity se vyčerpává svalový glykogen, proto po aktivitě opět doplňte sacharidy a bílkoviny. Konzumujte jen kvalitní zdroje bílkovin a zdravé tuky vhodné pro regeneraci svalů (libové maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, tofu). Kromě toho se ujistěte, že tělo hydratujete. Pijte dostatek vody a v horkém počasí nebo při delší aktivitě zvažte i elektrolytové nápoje v šumivých kapslích nebo v prášku, kterými doplníte do těla minerály. Při náročnější aktivitě doporučuji ještě BCAA (rozvětvené AMK), proteinové nápoje a hořčík pro podporu regenerace svalů."

Autor: –gab- Foto: , Depositphotos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ