Francie kritizovala Turecko za páteční převzetí tureckého opozičního deníku Zaman. Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault krok tureckých úřadů označil za nepřijatelný, podle prezidenta Françoise Hollandea musí Evropská unie zůstat bdělá k dodržování svobody slova v Turecku i přes její potřebu spolupracovat s Ankarou na omezení proudu migrantů do Evropy.
"Spolupráce s Tureckem neznamená, že nebudeme obzvláště ostražití stran svobody slova v Turecku," prohlásil v pondělí Hollande při příjezdu na mimořádný summit EU-Turecko. Šéf francouzské diplomacie byl v rozhovoru pro francouzské rádio France Inter konkrétnější. "Je to nepřijatelné," řekl Ayrault. A dodal, že Ankara se nemůže přiblížit evropským standardům, když nebude respektovat pluralitu médií.
Turecké úřady převzaly v pátek kontrolu nad opozičním deníkem Zaman, který je spojován s ideovým rivalem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Fethullahem Gülenem. Protestující, kteří se před sídlem redakce v Istanbulu sešli v pátek večer a v sobotu, policie rozehnala slzným plynem a vodními děly.
Turecký premiér Ahmet Davutoglu převzetí deníku o víkendu obhajoval s tím, že Turecko má právo vyšetřovat ty, kteří se "účastní jasného pokusu o převrat proti zvolené vládě". Podle něj prokuratura v souvislosti s deníkem prošetřuje i různá obvinění, včetně získávání nelegálních financí.
K převzetí Zamanu se o víkendu vyjádřilo kriticky americké ministerstvo zahraničí, které oznámilo, že lituje poslední série soudních a policejních akcí turecké vlády zaměřené na média a její kritiky. Komisař EU pro rozšíření Johannes Hahn v sobotu prohlásil, že je posledním vývojem kolem deníku Zaman velmi znepokojen. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz na twitteru krok Ankary nazval "další ranou svobodě slova".
Porušování svobody slova
Režim tureckého prezidenta Erdogana je dlouhodobě obviňován mezinárodními organizacemi pro lidská práva z porušování svobody slova. Zatýkání novinářů v zemi není neobvyklé.
Evropské unii někteří vyčítají, že zavírá oči nad porušováním lidských práv v Turecku, včetně smrti stovek civilistů během bezpečnostních operací proti kurdským bojovníkům, protože potřebuje pomoc Ankary pro zvládnutí uprchlické krize.
Vyhýbavě komentovala setkání spolkové kancléřky Angely Merkelové s Davutogluem německá vládní mluvčí. Merkelová hovořila s tureckým premiérem o tématu svobody slova v Turecku krátce před summitem. Podrobnosti ale mluvčí nesdělila.
Obavy o svoji budoucnost vyjádřila německá pobočka deníku Zaman. "Chceme tak dlouho, jak jen to bude možné, pokračovat v činnosti nezávislé na státu," řekl sloupkař listu Süleyman Bag. Editoři německého vydání podle něj nemohou používat produkci z ústředí v Istanbulu, protože už nebude nezávislá. Proto už v pondělí vyšlo v Německu zredukované vydání.