Kdy se zavřou tištěné noviny? Žurnalisté mluvili o budoucnosti

Relax
24. 4. 2014 19:19
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na zavírání tištěných novin je nyní brzy, případný přechod ke zcela digitálním médiím je záležitostí možná několika desetiletí. Na konferenci o internetové reklamě IAC2014 to připustil ředitel redakce Lidových novin Veselin Vačkov. Podle šéfredaktora iDnes.cz Michala Hanáka mediální trh prochází strukturálními změnami a nikdo neví, co bude za rok nebo za dva. Média si podle něj musí vyjasnit mimo jiné přístup k takzvaným synergiím při sdílení obsahu.

"Myslím si, že na zavírání novin je opravdu ještě brzy, zvláště pak v České republice," řekl Vačkov, který reagoval na informace o rostoucí oblibě nových platforem, a naopak klesajících prodejích tištěných titulů. "Pokud říkáte 'opustit teď' (tištěná média), jsem si jistý, že to 'teď' je záležitost možná několika desetiletí," dodal. Klíčové je podle něj naslouchání čtenářům a jejich očekávání, jež vydavatelství Mafra zjišťovalo i v nedávném průzkumu. "Právě ohled na čtenáře a očekávání od značky je domácí úkol, který si každé médium musí udělat," poznamenal.

Vačkov přitom rozlišuje dva základní principy médií, tedy internetové jako Lidovky.cz, kde jde o jakýsi proud informací. Druhý představuje tištěná verze, která je strukturovaná a má obsah, jenž není běžně dostupný. Konkrétně u Lidových novin podle něj nové vedení sází na původní obsah a následnou citovanost, při současném utlumení zpráv šířených zdarma.

"Myslím si, že pro budoucnost Mafry je důležitější iDnes," odpověděl Hanák na to, jak odhaduje budoucí postavení hlavních titulů vydavatelství, tedy tištěné MfDnes a internetového iDnesu. Nepřímo mu dal za pravdu i bývalý šéfredaktor Lidových novin a autor nového internetového projektu Echo24.cz Dalibor Balšínek. "Print je z mého pohledu odcházející technologie a je úplně jedno, že značka bude fungovat v digitální podobě," uvedl Balšínek. Pro internet podle něj hovoří především nižší náklady a větší efektivita.

Šéfredaktor iDnes.cz Hanák problém vidí i v tom, že nikdo neví, co znamená takzvaná synergie, o níž všechna vydavatelství v souvislosti s tlakem na úspory hovoří. "Měli jsme sdílenou zahraniční rubriku, nefunguje. Od 1. června sdílená nebude," prohlásil Hanák.

Naopak dále sdílené by mělo zůstat fotooddělení nebo sportovní rubrika. Podle šéfa portálu ve skutečnosti jde o to, jak redakce o obsahu přemýšlí a jak jej posílá do světa. "To je v mých očích něco jiného než rubrika, která musí ve velmi omezeném počtu generovat kvalitní obsah pro různá média," míní. V případě sportovní rubriky to podle něj může pokračovat, protože média jako Lidové noviny nebo iDnes mají jiná očekávání. Odlišná situace je v zahraniční redakci, která podle něj naopak tvoří zpravodajské jádro.

Vydavatelství Mladá fronta se podle ředitele divize Euro E15 Tomáše Skřivánka osvědčila role webu, kde se spojují redakce týdeníku Euro, bezplatného deníku E15 i odborných měsíčníků. "Web je společnou platformou pro všechny tituly. Ziskem je, že na internet dostáváme unikátní obsah," poznamenal Skřivánek. V případě bezplatného deníku E15, který podle něj dělá patnáct lidí, je přitom výnos z inzerce stále výrazně vyšší než z on-linu. "Mně by skutečně chybělo mnoho desítek milionů korun, kdybych zavřel papír," dodal s tím, že titul je jakýmsi "letákem", na kterém nabízí i ostatní produkty.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ