Před devadesáti lety vyšlo první číslo časopisu Time

Relax
3. 3. 2013 09:29
Časopis Time proslavily i jeho titulní strany.
Časopis Time proslavily i jeho titulní strany.

Americký časopis Time, který proslul zejména typickými titulními stránkami a zveřejňováním prestižní ankety Osobnost roku, slaví významné výročí. První číslo týdeníku vyšlo právě před devadesáti lety - 3. března 1923.

Time byl prvním týdeníkem v USA. Dnes vychází také v Evropě, na Blízkém východě, v Africe, Latinské Americe, Asii či Austrálii. Publikuje články a rozhovory z nejrůznějších oblastí: z politiky, ekonomiky, vědy, zdravotnictví, showbyznysu či sportu. Slavné jsou zejména jeho titulní stránky, které často provokují a nejednou v USA vyvolaly celospolečenskou debatu.

Time právě vyhlásil Baracka Obamu osobností roku 2008.Týdeník je proslulý také četnými anketami, především pak Osobností roku. Loni jí byl vyhlášen americký prezident Barack Obama (zvítězil i v roce 2008). Vůbec prvním nositelem titulu Man of the Year (od roku 1999 Person of the Year) byl v roce 1927 Charles Lindbergh, který přeletěl Atlantský oceán. V minulých letech titul získali například zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, ruský prezident Vladimir Putin, papež Jan Pavel II. či zpěvák U2 Bono.

Časopis zdůrazňuje, že nejde o ocenění, nýbrž o pouhý výběr osoby, která nejvíce ovlivnila mediální zprávy a naše životy, ať už v dobrém, či ve zlém. I proto se osobnostmi roku stali také Adolf Hitler (v roce 1938) či Josif Stalin (v letech 1939 a 1942).

Časopis publikuje i žebříček sta nejvlivnějších osobností roku, mezi nimiž nechybějí politici, umělci, vědci či sportovci. Sestavuje i další žebříčky - nejlepších televizních show, nejobjevnějších vynálezů, nejriskantnějších daňových přiznání, nejhorších automobilů či nejlepších blogů.

Jedna z kontroverzních titulních stran časopisu. Kojící žena vyvolala v prudérní Americe pozdvižení.Několikrát se ve výběru časopisu objevili i Češi. V roce 2005 se do žebříčku 100 nejlepších světových filmů všech dob dostal oscarový snímek českého režiséra Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky. Mezi evropskými hrdiny roku 2004 jmenoval Time českého psychiatra Jana Pfeiffera, který ocenění získal za kampaň proti používání klecových lůžek a na ochranu duševně nemocných. O rok dříve se na seznam dostal také hydrolog Josef Křeček.

O vznik týdeníku se zasloužil vydavatel Henry Luce (1898 až 1967), významná osobnost mediální sféry minulého století, společně se svým spolužákem z Yaleovy univezity Britonem Haddenem. Za svou historii Time vydal pár mimořádných čísel. Jedno z nich vyšlo krátce po teroristických útocích na USA z 11. září 2001. Typický červený rámeček obálky se zahalil do černé barvy. Barvu rámečku změnil Time pouze čtyřikrát od roku 1927.

Šéfredaktorem časopisu je od června 2006 americký novinář a spisovatel Richard Stengel (57), který je mimo jiné známý jako autor biografie jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely. Time vydává velká mediální společnost Time Warner, do jejíž tiskové divize patří další periodika jako Sports Illustrated, Fortune, People či Life. Týdně se prodává zhruba 3,3 milionu výtisků Time, po celém světě jej čte kolem 25 milionů lidí.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ