Čínský soud rozhodl, že Microsoft porušil autorská práva
18.11.2009 13:03
Soud v Číně nařídil společnosti Microsoft, aby v zemi zastavila prodej některých verzí svého operačního systému Windows. Firma podle soudu v čínských verzích systému protiprávně používala fonty, které vyvinula čínská společnost Zhongyi Electronic. Microsoft podle soudu porušil několik licenčních smluv, což ale firma odmítá a chce se odvolat.
Čínský podnik uvedl, že dal Microsoft licenci k využití svých fontů jen pro verzi Windows 95, americká firma prý ale fonty použila i ve verzích Windows 98, 2000, 2003 a Windows XP. Soud proto rozhodl, že Microsoft nemůže v Číně nabízet ani jednu z následných verzí, které vydal po verzi Windows 95.
Soud rozhodl v pondělí, zatím ale není jasné, kdy začne verdikt platit, ani kolika kopií se problém týká. Podle agentury Reuters je to ale v každém případě pro Microsoft další rána, kterou v Číně dostal. Microsoft se totiž snaží zvýšit podíl na čínském trhu, potýká se tam ale s rozšířeným softwarovým pirátstvím.
V Číně už nejsou jen piráti
Čína je dlouhá léta terčem zahraničních firem, které se domáhají ochrany autorských práv a práv duševního vlastnictví. Situace se ale rychle obrací, protože čínské firmy dozrávají a jsou technologicky na stále vyšší úrovni. Často už mají vlastní vývojové týmy a nespoléhají pouze na kopírování známých značek. Ochrany práv duševního vlastnictví se tak domáhají se stále větší intenzitou.
Michael Vella, odborník na autorské právo z organizace Morrison & Foerster LLP se domnívá, že čínské firmy se budou svých práv domáhat stále častěji. "Viděli jsme to i v případě Tchaj-wanu. Tchajwanské firmy se zpočátku jen bránily, ale v posledních letech stále více sporů samy zahajují," říká Vella.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.