Start Discovery se kvůli bezpečnosti o týden odkládá
04.02.2009 10:28
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nejméně o týden odložil start raketoplánu Discovery, který byl plánován na 12. února. NASA chce dát více času svým inženýrům na prověření nových ventilů, které udržují tlak v palivových nádržích.
První letošní let raketoplánu má na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vynést sedmičlennou posádku a poslední pár solárních panelů určených k napájení komplexu. Start se neuskuteční dříve než 19. února.
Při loňském posledním startu raketoplánu Endeavour v listopadu se odlomila malá část jednoho z ventilů, které kontrolují průtok tekutého vodíku do vnější palivové nádrže. Stroj to neohrozilo, NASA chce přesto otestovat, co by nastalo, kdyby odpadl větší díl nebo kdyby k podobné nehodě došlo v jiné fázi vzletu. "Chceme si být jisti, že to bude fungovat," vysvětlil v úterý večer důvody odkladu startu manažer programu raketoplánů John Shannon.
Raketoplánům zvoní hrana
NASA plánuje vyslat raketoplány k ISS ještě osmkrát, aby bylo možno příští rok dokončit stavbu orbitálního komplexu. Poté mají být tyto vesmírné koráby vyřazeny z provozu. Nahradit by je měly nově vyvíjené rakety Ares a kosmická loď Orion, ty však nebudou k dispozici dříve než v roce 2015. Do té doby si Američané budou muset pronajímat místa v ruských Sojuzech.
ČTĚTE TAKÉ: Až v roce 2010 doslouží raketoplány, NASA je prodá
Nedávno se však objevily problémy s vibracemi nových raket a je možné, že vývoj nabere zpoždění. Barack Obama proto začal uvažovat o tom, že prolomí bariéry mezi NASA a Pentagonem. Vojenské rakety Delta IV nebo Atlas V by totiž teoreticky bylo možno relativně levně a rychle upravit pro civilní účely a tím nepříjemnou mezeru mezi raketoplány a raketami Ares zkrátit. Pentagon dal loni na kosmické projekty 22 miliard dolarů - téměř o třetinu více než kolik činil celkový rozpočet NASA.
Vibrace na ISS
Manažer programu ISS Mike Suffredini zároveň oznámil, že otřesy, které v lednu postihly stanici, byly silnější, než jsou konstrukční limity komplexu. Žádné škody na něm ale podle dosavadních zjištěních nenapáchaly. Neměla by tak být ohrožena ani patnáctiletá životnost orbitální stanice.
ISS se 14. ledna začala otřásat po rutinní úpravě své orbity. Vibrace trvající přes dvě minuty měla na svědomí pravděpodobně softwarová chyba ruského řídícího střediska, které provedlo zážeh motorů, jež vynesly stanici na vyšší oběžnou dráhu. Další "postrčení" komplexu bylo naplánováno na dnešek, z preventivních důvodů bylo odloženo na březen, doplnil Suffredini.
Foto: AP, NASA
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.