Stát pro nejbližší roky zmrazí výdaje na vědu
30.06.2009 08:03
Na českou vědu dopadají důsledky ekonomické krize. Na výzkum v příštím roce ze státního rozpočtu půjde 24,84 miliardy korun, stejně jako letos. Stejná částka je vyčleněna i pro roky 2011 a 2012. Vláda včera schválila návrh předložený Radou pro výzkum a vývoj. Podstatně méně než dosud má dostat Akademie věd, která považuje návrh za likvidační.
ČTĚTE TAKÉ: Akademie věd přichází o státní peníze, bije na poplach
Schválený dokument plánuje rozdělit stagnující výdaje jednotlivým institucím podle jiného klíče než letos. Více peněz dostane například Grantová agentura České republiky, do roku 2012 zhruba o miliardu korun. Technologická agentura České republiky, která má nově vzniknout, by měla už v roce 2012 z celkové sumy na výzkum, vývoj a inovace odčerpat 1,66 miliardy korun a o více než 1,3 miliardy by měl stoupnout příděl ministerstvu průmyslu a obchodu.
Důraz na aplikace
Přesun peněz do agentur odpovídá nové koncepci, podle níž se má více prostředků na výzkum a vývoj rozdělovat ve veřejné soutěži. Více peněz ministerstvu průmyslu a obchodu zase odpovídá snaze posilovat aplikovaný výzkum s přímým efektem ve výrobě, a tedy i v národním hospodářství. V Akademii věd se naproti tomu pěstuje základní výzkum a její kritikové používají často argument, že od objevu k jeho uplatnění ve výrobě je tam daleko.
ČTĚTE TAKÉ: Nositel Nobelovy ceny v Praze obhajoval základní výzkum
Ohrožená Akademie věd
Akademii, která je největší vědeckou institucí v republice, by měla proto již v příštím roce klesnout celková státní dotace z letošních 5,88 miliardy na 4,61 miliardy korun. Do roku 2012 by měla dále klesat až na 2,81 miliardy korun, což je téměř o polovinu. "Předložená verze rozpočtu je pro Akademii věd ČR zcela nepřijatelná," uvedli její představitelé v připomínkovém řízení. Rada ale jejich výhrady nepřijala.
„V operačních programech máme obrovské množství prostředků a já dělám všechno pro to, aby se uvolnily, abychom ulehčili situaci Akademii věd," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová. Asi tisíc výzkumníků akademie, kteří pracují mimo Prahu, by podle ní mohlo těžit z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tam jsou peníze, které je možné použít na vzdělávání nebo platy, uvedla ministryně.
Akademici se nedávno nechali slyšet, že pokud vláda návrh schválí, bude to znamenat likvidaci akademie. Zanikla by tak údajně soustava jejích pracovišť, a to v situaci, kdy celkové výdaje státního rozpočtu na výzkum v nejbližších třech letech klesat nebudou.
Rada na připomínky odpověděla, že akademie se bude moci o polovinu ztracených dotačních prostředků ucházet ve veřejných soutěžích. O druhou polovinu pak prý akademie přijde proto, že její výkonnost neodpovídá výši státní dotace. S tím akademikové nesouhlasí a zpochybňují metodiku, kterou rada používá.
Problematické hodnocení
Kritikům nové metodiky hodnocení mimo jiné vadí, že se jeden systém aplikuje na vzájemně nesouměřitelné obory. Metodika také vysoce oceňuje patenty, aniž bere v potaz, zda jsou patentované vynálezy a postupy skutečně užitečné v praxi. Znevýhodňuje spolupráci více institucí, které se pak o body z výstupu (publikace nebo patentu) dělí.
Vědci jsou motivováni k „publikování pro publikaci" - generují zbytečné články, uměle citují sami sebe a patentují nesmysly jen proto, aby v systému nasbírali co nejvíce bodů.
Akademie svolala na dnešek mimořádné zasedání Akademického sněmu, jehož jediným bodem programu bude financování vědy. O jeho výsledku vás budeme v on-line deníku TÝDEN.CZ informovat.
Foto: profimedia.cz, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.