Jak se chránit před viry v mobilech?
09.02.2009 08:00 Původní zpráva
Viry, spyware, trojské koně a další malware - programy sloužící k poškození operačního systému - neohrožují pouze osobní počítače, ale také mobilní zařízení, především telefony s operačním systémem. Škodlivých programů se v současné době naštěstí nevyskytuje příliš mnoho, s rostoucí oblibou chytrých telefonů a mobilního internetu se však může tento stav brzy změnit.
Za jeden z varovných signálů lze považovat zprávu společnosti Kaspersky Lab. Ta totiž odhalila nový nebezpečný program schopný ovládnout účet na symbianových telefonech, který ohrožuje zákazníky jednoho z indonéských mobilních operátorů.
Trojský kůň zasílá zprávy SMS obsahující uživatelem neautorizovaný pokyn převést část peněz z účtu uživatele na jiný účet, který kontrolují kybernetičtí podvodníci. V síti příslušného indonéského operátora stačí k převodu peněz mezi účty uživatelů služby zaslat SMS na číslo 151. Kvůli softwarové zranitelnosti červ umožňuje tento převod provést, aniž by ho majitel telefonu musel potvrdit či ho vůbec zaznamenal.
Co může malware v mobilu způsobit?
Kromě škodlivých programů mazajících všechna uživatelská data patří mezi vysoce nebezpečné viry, které sami rozesílají zprávy (SMS, Premium SMS a MMS) a vytáčejí zahraniční telefonní čísla.
Podvodné programy odesílající esemesky bez uživatelova vědomí byly dlouho pouze ruským fenoménem, s těmito podvody je ale třeba počítat i v jiných zemích. Již loni byl například zaznamenán podobný útok v Číně, kde podvodníci šířili malware, který ovládl mobilní telefon. Uživatelům se zobrazila výzva, že pokud chtějí získat nad svým zařízením opět kontrolu a používat ho, musí zaplatit sedm dolarů.
Neméně nebezpečné jsou viry, které po připojení mobilu k počítači do něj nakopírují škodlivý kód. Infikované soubory se dokážou rovněž samy přenášet skrze bezdrátové přenosy, a to tak, že se odešlou na všechny kontakty v adresáři. Nemálo starostí způsobí programy, které podle vlastního uvážení vypnou určité funkce telefonu nebo vybijí baterii přístroje dříve než obvykle.
Malware se dnes vyskytuje především u mobilních telefonů s operačním systémem Symbian, jež mají na trhu smartphonů největší zastoupení. Druhá příčka patří přístrojům Windows Mobile. Bez obav nemohou být ani majitelé zařízení Palm či iPhone, známý je dokonce i škodlivý program pro běžné telefony s Javou.
Prevence lepší než léčba
Viry se do telefonu mohou dostat několika způsoby. Zřejmě nejčastěji dochází k infekci uživatelskou instalací programu z nedůvěryhodného zdroje, obzvláště jedná-li se o warez (nelegálně stahované programy). Svůj smarpthone proto raději rozšiřujte pouze aplikacemi z oficiálního či ověřeného původu.
Mezi další cesty, jak se mohou viry a jiná havěť dostat do telefonu, patří rozhraní bluetooth. Zde je rada jednoduchá - potřebujete-li mít tento bezdrátový přenos dat zapnutý, používejte neviditelný režim. V opačném případě bluetooth zcela vypněte. Pokud náhodou na deaktivaci zapomenete a někdo se vám pokusí jeho prostřednictvím poslat soubor, nepotvrzujte jeho přijetí. Rovněž nedůvěřujte neznámým souborům či přílohám v MMS zprávách a e-mailech.
Efektivním řešením ochrany před nejrůznějšími útoky jsou antivirové programy, které dnes pro mobilní telefony nabízí mnoho známých společností zabývajících se ochranou dat (Symantec, Kaspersky Lab, F-Secure , Avast!...).
Tyto aplikace kontrolují datový provoz přes všechny dostupné komunikační kanály včetně internetového protokolu a umožňují skenovat systém. Samozřejmostí je automatická aktualizace databáze virů. Společnost Nokia nenechává nic náhodě a již do základní výbavy svých smartphonů vkládá zkušební verzi antivirového programu F-Secure.
Foto: profimedia.cz, Nokia, autor
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.