Mořské elektrárny využívají energii vln
01.03.2009 12:29 Původní zpráva
Nový zdroj čisté energie se z teoretického konceptu mění v reálně využitelnou technologii. V Česku si na ni ale musíme nechat zajít chuť. Máme zoufalý nedostatek mořských vln.
Pár set metrů od portugalského pobřeží se na moři pohupují tři dlouhé červené housenky. Živí se energií vln a vyrábějí z ní elektřinu. Společně dosahují výkonu 2,25 MW. V září 2008 je instalovala britská firma Pelamis Wave Power, zatímco její konkurence, americká společnost Ocean Power Technologies, buduje dvě podobná zařízení u pobřeží Španělska a amerického Oregonu s výkonem 1,4 a 2 MW.
Energii mořských vln lze na elektřinu převést různými způsoby. Vertikálně orientované bójky nebo ležící tubusy buď přímo pohybují magnety proti cívkám, čímž se indukuje elektrický proud, nebo (častěji) se jejich pohyb hydraulicky přenáší na turbínu rotačního elektrického generátoru. Ideální je instalace v místech, kde moře dosahuje hloubky 40 až 100 metrů - tam je energie vln největší.
Zařízení společnosti Pelamis Wave Power připomíná obří housenku nebo mořského hada. Trubice o průměru 3,5 metru je rozdělena na čtyři části, které se vůči sobě pohybují ve vertikálním i horizontálním směru. Tento pohyb je v kloubech pomocí pístů přenášen do hydraulických motorů napojených na elektrické generátory.
Časopis Science cituje Jeffa Scruggse z americké Duke University, podle něhož má takový energetický zdroj překvapivě velký potenciál. Ve Velké Británii by mohl pokrývat až čtrnáct a ve Spojených státech šest procent celkové spotřeby elektrické energie. Cenově by brzy mohl být srovnatelný s větrnou energií, netrpí přitom jejími neduhy. Především je mnohem spolehlivější, vlny nejsou tak vrtošivé jako vítr.
Společnosti pokoušející se zkrotit energii vln však překonávají značné technologické potíže. Hustota takové energie je malá, takže zařízení se zajímavým výkonem musejí být poměrně rozsáhlá.
Kdyby zmíněná elektrárna u Portugalska měla dosáhnout výkonu jednoho bloku jaderné elektrárny Temelín (1000 MW), muselo by ji tvořit více než 1300 trubic dlouhých 120 metrů. Zajistit dodávky do rozvodné sítě také není u mořské elektrárny nic jednoduchého.
Proto má nastupující obor kromě úspěšných projektů i první poražené. Kanadská společnost Finavera Renewables začátkem února oznámila, že úsilí o využití energie vln vzdává a nebude realizovat dva projekty plánované u pobřeží států Kalifornie a Washington. Do budoucna se soustředí pouze na větrnou energii.
Foto: Pelamis Wave Power, Finavera Renewables
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.