Akademie věd přichází o státní peníze, bije na poplach
10.06.2009 17:09 Aktualizováno 10.06. 19:04
Vláda schválila drastické snížení dotace Akademii věd v příštím roce o zhruba miliardu korun. Financování této nejvýznamnější vědecké instituce v zemi by mělo klesat i v následujících letech, a to z letošních 5,88 miliardy korun až na 3,03 miliardy v roce 2012.
Uvádí to nový návrh výdajů státního rozpočtu na léta 2010 až 2012, který kabinet schválil na minulé schůzi. Sekretář vládní Rady pro výzkum a vývoj Marek Blažka nicméně uvedl, že návrh se ještě bude měnit podle výsledků připomínkového řízení. Rada výdaje nově upraví tento pátek.
Akademikové alarmují a požádali o svolání mimořádného zasedání Akademického sněmu, oznámil dnes předseda akademie Jiří Drahoš. Sněm se sejde 30. června a jeho členové by měli projednávat financování výzkumu a vývoje ze státního rozpočtu. Rozpočet státní dotace na vědu navrhuje vládě Rada pro výzkum a vývoj a ta podle Drahoše pracuje špatně. „My tvrdíme, že tak, jak ho sestavila, významně poškozuje Akademii věd," zdůraznil její šéf.
Způsob práce rady je podle Drahoše dlouhodobě nevyhovující. „Je třeba, aby vláda politicky rozhodla," zdůraznil s tím, že by měla radu zásadně obměnit tak, aby v ní byli kvalitní lidé a republika na nynější nevyhovující práci rady nedoplácela.
Dotace Akademii věd měla podle původního návrhu rady z 15. května v příštím roce klesnout z letošních 5,88 miliardy na 4,92 miliardy. V roce 2011 měla činit necelých pět miliard a v roce 2012 už jen 3,03 miliardy. Zatímco měla být akademie krácena, Grantová agentura ČR měla dostat naopak více. Do roku 2012 z letošních zhruba 1,8 miliardy jí dotace měly růst na více než 2,8 miliardy korun. Kromě toho měla v roce 2012 rozdělovat 1,65 miliardy korun rodící se Technologická agentura ČR.
ČTĚTE TAKÉ: Akademie věd varuje: Návrh rozpočtu je pro nás likvidační
Stejně znamená ve skutečnosti méně
Drahoš prý už o financování výzkumu a vývoje jednal s premiérem Janem Fischerem. Ten ho ujistil, že klesat nebude, ale bude zmraženo na úrovni letošního roku. Ale vzhledem k tomu, že je nutné spolufinancovat evropské vědecké programy, k rozdělení institucím zůstane peněz méně než letos. "Musíme to nějak ustát, a co bude v následujících dvou letech, je ve hvězdách," uvedl Drahoš.
Akademikové podle Drahoše respektují skutečnost, že je krize a že se všude šetří. V rámci reformy výzkumu a vývoje také souhlasili se vznikem Technologické agentury, která by měla soustředit prostředky na aplikovaný výzkum z jiných rozpočtových kapitol. To se podle Drahoše ale nestalo, řada ministerstev si uhájila vlastní prostředky na výzkum a vývoj, proto se reforma příliš nepovedla. Přesto má akademie zájem na Technologické agentuře i na zvyšování rozpočtu Grantové agentury. Drahoš si nemyslí, že je to na úkor akademie, i když se to tak může zdát.
V rozpočtu na výzkum a vývoj jsou podle Drahoše stále černé díry, kterými odtékají peníze a které se nepodařilo ucpat. Místo zrušení projektů aplikovaného výzkumu, které nevykazují žádné výsledky, se hledají rezervy v akademii.
Doufá však, že si vláda uvědomí, že věda a vzdělání jsou priority, které by neměly být torpédovány kvůli momentálním hospodářským problémům. Spojené státy například i v krizi naopak rozpočet na výzkum a vývoj posilují.
Foto: profimedia.cz, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.