Británie schválila výrobu elektřiny z mořských vln
18.09.2007 15:27
Vláda v Británii schválila projekt výroby elektřiny z mořských vln. Jde o první zařízení svého druhu, které bude vyrábět elektřinu ve velkém. Bude pracovat zhruba 16 kilometrů od pobřeží Cornwallu, vyrábět elektřinu pro 14 tisíc domácností a první proud do sítě by měla dodat v roce 2009. Na internetu to uvedl zpravodajský server BBC News.
Předpokládá se, že mořská elektrárna vytvoří v ekonomice regionu 330 milionů liber (přes 13 miliard Kč) během 25 let. Podle Claire Gibsonové z regionální průmyslové komory bude mít projekt na ekonomiku oblasti významný dopad.
Proti projektu se stavěli surfaři, protože podle některých jejich odhadů by elektrárna mohla snižovat výšku vln až o 11 procent. Novozélandský oceánograf Kerry Black ale v červnu dospěl k závěru, že vliv na výšku vln bude pod pěti procenty. Andy Cummins z organizace Surfaři proti splaškům poté uvedl, že i surfaři budou ve svých domovech rádi svítit elektřinou z vln, na nichž jezdí.
Navrhovanou elektrárnu vytvoří dvacítka strojních jednotek s čerpadly, písty a turbínami. Na hladině je pak bude doplňovat až 30 generátorů a elektřinu na pobřeží povede podmořský kabel, napsala BBC.
Podle jiných internetových serverů by elektrárna mohla vytvořit kolem 700 pracovních míst. Ležet bude u severního břehu poloostrova Cornwall na jihozápadě Anglie. Lokalita se vybírala podle množství vln, přílivových a odlivových proudů, lodních tras, rybolovu v oblasti a podle možnosti napojení na pobřežní elektrickou síť. Kapacitu bude mít až 30 MW. Jeden blok české jaderné elektrárny Temelín má pro srovnání instalovaný výkon 1000 MW.
Ilustrační foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.