Hubbleův vesmírný dalekohled slaví dvacáté narozeniny
24.04.2010 08:00
Hubbleův vesmírný dalekohled dnes oslaví dvacet let na oběžné dráze kolem Země. Za tu dobu pořídil na milion snímků více než 25 tisíc vesmírných objektů a učinil stovky vědeckých objevů.
Před šesti lety chtěli Američané jeho působení ukončit. Pod tlakem laické i odborné veřejnosti k němu ale vyslali v roce 2009 ještě jednu "údržbářskou" misi, která jeho životnost prodloužila o pět až šest let.
K nejvýznamnějším objevům Hubbleova teleskopu patří podle astrofyzika Petra Kulhánka z katedry fyziky Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického vyfotografování povrchu hvězdy Betelgeuze v souhvězdí Orionu. Fotografie ukázala, že některé oblasti na jejím povrchu září více než jiné.
ČTĚTE TAKÉ: Hubbleův teleskop zachytil 13 miliard let historie vesmíru
Zachytil také hvězdy v okamžiku jejich zrodu. Fascinující snímky zaujaly veřejnost, ale představují především cenná vědecká data, díky kterým vědci zkoumali, jak takové hvězdy vznikají. "Bylo to poprvé v historii lidstva, kdy byl pozorován vznik hvězd v přímém přenosu," uvedl astrofyzik.
Proslulý je podle Kulhánka jedenáctidenní průzkum oblohy v souhvězdí Velké medvědice, při kterém teleskop pořídil stovky snímků a nalezl tisíce galaxií v nejrůznějších vývojových stádiích. Byl to vlastně první historický pokus zmapovat část vesmíru.
Teleskop poskytl také důkazy o existenci temné hmoty a temné energie, supermasivních černých děr v centrech galaxií nebo záblesků gama záření při kolapsu hmotných hvězd.
ČTĚTE TAKÉ: Rok 2009 ve vesmíru: více přístrojů více vidí
Výstava na hvězdárně
Na počest tohoto vesmírného dalekohledu Štefánikova hvězdárna na pražském Petříně v pátek otevřela výstavu Oko za dvě miliardy, což byla zhruba jeho pořizovací cena. Otevřena bude nejméně dva měsíce a její součástí je i funkční model teleskopu v měřítku 1:10 nebo model korekční optiky, která slouží k zaostřování snímků. Teleskop měl totiž chybně vybroušené zrcadlo, takže při první misi mu raketoplán dovezl toto zařízení, které chybu napravilo.
Hubbleův vesmírný dalekohled |
Teleskop nese jméno amerického astronoma Edwina Hubblea (1889-1953), který mimo jiné prokázal existenci jiných galaxií nebo rozpínání vesmíru. Je schopen pozorovat tělesa naší sluneční soustavy i objekty v nejvzdálenějších koutech vesmíru, a to v široké části spektra - od UV záření přes viditelné světlo až po infračervené (tepelné) záření. Je vybaven třemi kamerami, spektrografem schopným určit poměr jednotlivých vlnových délek v pozorovaném světle a senzory měřícími vzdálenost hvězd. Díky umístění nad hranicí atmosféry není pozorování rušeno chvěním vzduchu a teleskop zachytí i ty složky elektromagnetického záření, které zemská atmosféra filtruje.
Rozměry: 13x4,3 metru Hmotnost: 11,8 tuny Velikost zrcadla: 2,4 metru Výška oběžné dráhy: 559 kilometrů Rychlost: 28 tisíc kilometrů za hodinu, Zemi obletí za 96 minut Start do vesmíru: 24. dubna 1990 na palubě raketoplánu Discovery Servisní mise: 1993, 1997, 1999, 2002, 2009 |
Foto: NASA, ESA, STScI, ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.