Jaký výzkum má stát platit? Vědci a průmysl se neshodnou
18.10.2009 08:47
Svaz průmyslu a dopravy požaduje, aby se více podpořil aplikovaný výzkum a účelovému financování se dávala přednost před financováním institucionálním. Jinak prý věda nebude přispívat ke konkurenceschopnosti hospodářství. Vědci naopak tvrdí, že podniky do výzkumu a vývoje nedostatečně investují a ještě usilují o veřejné peníze na vlastní výzkumy, z nichž mnohé nevykazují žádné výsledky.
"Velký problém je, že soukromé firmy své výdaje na výzkum a vývoj spotřebují prakticky v celém objemu samy a k tomu ještě asi pět miliard korun z veřejné podpory," uvedl předseda Akademie věd Jiří Drahoš.
"Je nutné změnit hodnocení výsledků výzkumu a vývoje, podpořit aplikovaný výzkum, účelové financování oproti institucionálnímu a zlepšit spolupráci průmyslu a výzkumných institucí," tvrdí svaz v tiskové zprávě.
Bývalý předseda Akademie věd a místopředseda Učené společnosti ČR Václav Pačes je ale přesvědčen, že je to právě vedení svazu a Hospodářské komory, které nese velkou vinu na krizi financování výzkumu. "Divím se, že je členové ještě neodvolali," zdůraznil.
Vinu má podle Pačese také vládní Rada pro výzkum, experimentální vývoj a inovace. Podle něj se nezodpovědně připojila ke strategii, která má veřejné peníze určené na podporu základního výzkumu, jehož baštou je především Akademie věd, přihrát soukromé sféře na "takzvaný výzkum". "Některé podniky se díky těmto penězům udrží o rok dva déle a pak stejně zbankrotují," dodal.
ČTĚTE TAKÉ: Průmysl i politici komentují krácení rozpočtu Akademie věd
Kdo co platí?
Zástupci svazu poukazují na to, že 52 procent výdajů na výzkum a vývoj, konkrétně 28,2 miliardy korun, loni pocházelo ze zdrojů podniků. "Česká ekonomika nemá do budoucna jinou alternativu než odejít od levné práce a montoven k inovacím a k výrobkům s vysokou přidanou hodnotou," uvedl svaz.
ČTĚTE TAKÉ: Na vědu jde letos o 200 milionů méně než loni
Z celkových 54,1 miliardy korun vynakládaných v ČR na výzkum a vývoj bylo podle Českého statistického úřadu v podnikatelském sektoru užito 61,9 procenta, 20,9 procenta ve vládním sektoru, 16,8 procenta ve vysokoškolském sektoru a 0,4 procenta v neziskovém sektoru.
Výdaje na výzkum a vývoj v ČR financované z podnikatelských zdrojů v roce 2008 činily v běžných cenách 28,2 miliardy korun, z toho 26,9 miliardy bylo užito opět v podnikatelském sektoru, 1,3 miliardy ve vládním sektoru. Pouhých 57 milionů korun z podnikatelských zdrojů směřovalo do vysokoškolského sektoru, což naznačuje velmi malou míru přímé spolupráce mezi soukromými firmami a vysokými školami. V tomto ukazateli je ČR na posledním místě ze všech sledovaných zemí.
Celkové výdaje podnikatelského sektoru v roce 2008 činily podle Českého statistického úřadu 33,5 miliardy korun, což kromě uvedených vlastních zdrojů zahrnovalo 4,4 miliardy korun z veřejných zdrojů, 0,2 miliardy ze zahraničních veřejných zdrojů a 1,9 miliardy ze zahraničních soukromých zdrojů.
Plných 13 procent podnikatelských výdajů na výzkum a vývoj tedy bylo pokryto domácími veřejnými zdroji, což je v Evropě po Rumunsku (43 procent) a Španělsku (14 procent) nejvyšší podíl. V průměru v evropské sedmadvacítce se veřejné zdroje na podnikatelských výdajích na výzkum a vývoj podílejí jen sedmi procenty.
ČTĚTE TAKÉ: Premiér nepřišel na kulatý stůl o vědě, vadí mu protesty
Vědci napsali Fischerovi, že mají právo demonstrovat
Foto: profimedia.cz, Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.