Kosti odhalily, že tuberkulóza je stará devět tisíc let
15.10.2008 11:16
V lidských kostech starých devět tisíc let, které se našly potopené u izraelského pobřeží, objevili britští vědci stopy tuberkulózy. Zjistili tak, že tato nemoc je nejméně o tři tisíce let starší, než se dosud předpokládalo. Píše o tom dnes agentura Reuters.
"Vyšetření dávných lidských ostatků na zjištění známek TBC je velmi důležité, protože nám pomáhá pochopit prehistorickou tuberkulózu a to, jak se vyvinula," řekl novinářům Mark Spigelman z londýnské University College, který se na výzkumu podílel. "To nám pak pomůže pochopit moderní tuberkulózní bacily i to, jak bychom mohli vyvinout účinnější léčbu," dodal.
Mezinárodní tým vědců našel TBC v kostech matky s dítětem, které byly objeveny u pobřeží Haify na místě, kde bývala neolitická vesnice. "Kmen TBC, který jsme našli, je, pokud jsme schopni zjistit, do značné míry identický s některými bakteriemi, které kolují dnes," uvedla Helen Donoghueová, která byla rovněž členkou bádajícího týmu.
Jiné výzkumy naznačují, že tuberkulóza by mohla být ještě mnohem starší. Stopy po působení jedné z forem této nemoci vědci objevili na lebce příslušníka druhu Homo erectus z doby před 500 tisíci lety. Důkazy ale nejsou jednoznačné.
ČTĚTE TAKÉ: Tuberkulózou trpěl už Homo erectus
Tuberkulóza je chronické infekční onemocnění vyvolávané bakterií Mycobacterium tuberculosis. Tuberkulózní bakterie napadají nejčastěji plíce. Ročně se na celém světě TBC nakazí 9,2 milionu lidí a odhadem 1,7 milionu nemocných na tuto nemoc každý rok zemře. Léčbu komplikuje skutečnost, že se neustále vyvíjejí a šíří kmeny bakterií odolné vůči existujícím lékům.
Foto ProfimediaDiskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.