Kyselina sírová pomáhá ochlazovat planetu
10.03.2010 11:32
Tým vědců s českou účastí pomohl objasnit roli kyseliny sírové při vzniku aerosolů v atmosféře, což je důležité pro studium klimatických změn. Aerosoly totiž na rozdíl od skleníkových plynů atmosféru ochlazují.
Aerosoly jsou směsi mikroskopických pevných částic nebo kapiček rozptýlených v plynu. V atmosféře odrážejí a absorbují sluneční záření. Fungují také jako kondenzační jádra při tvorbě oblaků.
Vědci už dlouho předpokládali, že na vzniku těch nejmenších částeček aerosolu se podílí kyselina sírová, ale nebyli to schopni prokázat. V krychlovém centimetru vzduchu může být milion až deset milionů molekul této kyseliny a z výsledků nejrůznějších měření se zdálo, že při takových koncentracích by kyselina sírová neměla hrát významnou roli.
ČTĚTE TAKÉ: Experti založili zprávu o klimatu na studentské práci
Až nyní mezinárodní tým s účastí Davida Bruse z Ústavu chemických procesů Akademie věd prokázal, že při tvorbě nových částic v atmosféře je kyselina sírová skutečně důležitá.
Vědci vyvinuli novou metodu detekce nanočástic, které vznikají reakcí kyseliny sírové v plynném skupenství s vodou. Díky tomu byli schopni rozpoznat částice o velikosti pouhých 1,5 nanometru (miliontin milimetru) - dvakrát menší než dosud užívané metody. Takové částice obsahují pouze jednu nebo dvě molekuly kyseliny sírové a dosud unikaly pozornosti. Výsledky výzkumu byly publikovány v nejnovějším čísle časopisu Science.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.