Lék proti tuberkulóze přinutí bakterie explodovat
29.11.2008 08:00 Původní zpráva
Tým amerických a singapurských vědců v aktuálním vydání časopisu Science popisuje efektní způsob, jímž jeden z experimentálních léků likviduje původce tuberkulózy. V bakteriích vyvolá prudkou chemickou reakci srovnatelnou s výbuchem. Podobný postup by mohl fungovat i vůči dalším patogenům.
Bakterií Mycobacterium tuberculosis je infikována třetina lidstva, i když u mnoha lidí nemoc nepropukne. Zvyšuje se rezistence vůči současným lékům a tuberkulóza je celosvětově na postupu. Ročně zabije až dva miliony lidí. Velký problém představuje především v Africe, v Asii a v řadě zemí bývalého Sovětského svazu.
Dnes používané léky si neporadí s bakteriemi v klidovém stádiu, útočí pouze na dělící se buňky. Experimentální lék s kódovým označením PA-824 si poradí i s těmito zdánlivě mírumilovnými bakteriemi. Vyvolá sled reakcí, při nichž v bakteriích vzniká buněčný zabiják - oxid dusnatý. "Tato silně reaktivní molekula se podobá bombě, která uvnitř bakterie exploduje," vysvětluje působení oxidu Clifton Barry, hlavní autor nové studie.
Oxid dusnatý přirozeně produkují i buňky lidského imunitního systému, které tak infekci mohou držet na uzdě, ale často nezbaví tělo všech bakterií. Zatím se zdá, že nový lék působí efektivněji. Produkci oxidu dusnatého vyvolává díky interakci s enzymem, který je běžný i v jiných druzích patogenních bakterií. V budoucnu by proto lék mohl najít využití i v boji s dalšími chorobami.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.